Trwa ładowanie...
d21179f

Rakiety Iskander w obwodzie kaliningradzkim na stałe. Mogą przenosić głowice jądrowe

Jak przekazała dziennikarzom prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, rakiety rozmieszczono w poniedziałek w południe. Według niej, jest to zagrożenie nie tylko dla Litwy, ale też dla połowy Europy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie od lat argumentowali, że Iskandery to odpowiedź na działania NATO
Rosjanie od lat argumentowali, że Iskandery to odpowiedź na działania NATO (Wikimedia Commons CC BY)
d21179f

Prezydent Litwy zaznaczyła, że działania Rosjan powinny przyspieszyć decyzję NATO w sprawie planów obrony Litwy, Łotwy i Estonii. Jak podało Polskie Radio, litewski minister obrony Raimundas Karoblis powiedział, że Iskandery w obwodzie kaliningradzkim pojawiały się już wcześniej na czas manewrów wojskowych. Jednak tym razem rozmieszczono je na stałe wraz z całą infrastrukturą.

Już w grudniu rosyjski "Kommiersant" donosił, że od 2018 r. Rosja na stałe będzie utrzymywać w obwodzie kaliningradzkim Iskandery. Dziennika zapowiadał, że rakiety znajdą się w stałym wyposażeniu 152 Brygady Rakietowej Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Zobacz też: Rosjanie chwalą się udanymi testami rakiety Iskander-M

Rosjanie od lat argumentowali, że potrzeba zainstalowania Iskanderów nad Morzem Bałtyckim jest związana z aktywnością NATO. Iskandery to lądowe pociski balistyczne umieszczone na platformie samochodowej, które mogą przenosić ładunki nuklearne. Rakiety mogą mieć zasięg do 500 km., ale testowany jest system Iskander-K o zasięgu przekraczającym 500 km.

d21179f
d21179f

Podziel się opinią

Share
d21179f
d21179f
Więcej tematów