Raiffeisen Bank pod lupą. Kontrowersje wokół działalności w Rosji
Austriacki Raiffeisen Bank International AG (RBI) znalazł się w centrum uwagi po ujawnieniu przez agencję Bloomberg, że czerpał korzyści z działalności wspierającej rosyjski przemysł wojenny w Ukrainie. Miał w ten sposób pozyskać 620 tys. dolarów.
Austriacki Raiffeisen Bank International AG (RBI) został oskarżony o czerpanie korzyści z działalności wspierającej rosyjski przemysł wojenny.
Jak donosi Bloomberg, bank uzyskał 62 mln rubli (620 tys. dolarów) z usług świadczonych dla rosyjskich firm chemicznych, które dostarczały produkty dla przemysłu zbrojeniowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraina nie odzyska terytorium? "Państwowość ważniejsza"
Dochody i sankcje
W 2024 roku rosyjski oddział Raiffeisen wygenerował ponad miliard dolarów zysków, co stanowiło prawie połowę całkowitych zysków banku. Mimo to centrala w Wiedniu nie ma dostępu do tych środków z powodu rosyjskich regulacji.
Bloomberg podkreśla, że bank wprowadził systemy monitorujące, aby zapewnić zgodność z sankcjami.
Kluczowa rola w Rosji
Raiffeisen jest jednym z nielicznych zachodnich banków, które pozostały w Rosji po inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Rosyjski oddział banku jest uznawany za kluczową instytucję finansową, co utrudnia jego wycofanie się z rynku. Decyzja o opuszczeniu Rosji wymaga zgody specjalnej komisji i Władimira Putina.
Bloomberg ujawnił, że Raiffeisen obsługiwał transakcje dla Unichimu, firmy dostarczającej chemikalia dla zbrojeniowego Rawienstwa, objętego sankcjami. Unichim handlował także z Proletarskij Zawod, częścią United Shipbuilding Corp., co wskazuje na powiązania z rosyjską marynarką.
Chińskie powiązania
W pierwszej połowie 2024 roku Raiffeisen udostępnił 17,8 mln chińskich juanów (2,5 mln dolarów) Unichimowi, co może sugerować interesy z Chinami. Bloomberg zauważa, że Rosja, omijając sankcje, coraz częściej korzysta z chińskich dostawców surowców.
Raiffeisen liczy na złagodzenie sankcji w przypadku zawieszenia broni, co umożliwiłoby przeniesienie zysków do centrali w Wiedniu. Bloomberg podkreśla, że obecnie środki te są zamrożone w Rosji, podlegając tamtejszym regulacjom i sankcjom.
Źródło: PAP/WP