Trwa ładowanie...
di7v9x2
Defence24

Rafał Chwedoruk: Kaczyński zrobi krok w prawo, ale tylko jeden

Kaczyński zrobi krok w prawo, ale tylko jeden - mówi Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Chwedoruk: Kaczyński zrobi krok w prawo, ale tylko jeden
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
di7v9x2

Jeżeli w roku 2015 wygra koalicja PiS z Polską Razem i Solidarną Polską, to nie będzie żadna koalicja, tylko rządy Prawa i Sprawiedliwości - twierdzi Chwedoruk. - Wynika to ze skali przewagi tej partii nad koalicjantami i z braku spójności.

Dla tysięcy działaczy PiS zwycięstwo w tych wyborach będzie psychologicznym przełomem i jeszcze silniej zwiąże ich z Kaczyńskim - podkreśla politolog.

Zdaniem politologa przez pierwszy rok rządów PiS - jak i inne partie, lub koalicje - nie będzie w stanie dużo zmienić. Próby korekty wymagają czasu - dodaje. Prawdziwa polityka rozpocznie się w drugim roku, a wtedy wyborcy będą patrzeć na rządy PiS porównując je z latami 2005-2007.

di7v9x2

- Z jednej strony jej wierni wyborcy będą oczekiwać jednoznacznej polityki, ale z drugiej strony PiS będzie chciało ustabilizować swoją władzę, ograniczając pole możliwych konfliktów. To z kolei ogranicza horyzont realizacji zapowiedzi przedwyborczych - uważa Chwedoruk.

- Celem PiS stanie się prawne usankcjonowanie tradycyjnie pojętej rodziny i małżeństwa, bo w tej sprawie będzie miał poparcie większości opinii publicznej. Zrobi krok w prawo, ale tylko jeden, bo nigdy nie dojdzie do poglądów Marka Jurka - podkreśla rozmówca "Rzeczpospolitej".

Zdaniem politologa kwestia smoleńska będzie wykorzystywana przez rządzące PiS przede wszystkim w wymiarze godnościowym. - Polska polityka wobec Rosji będzie więc funkcją polityki naszych sojuszników - dodaje. - PiS nic tu raczej nie zmieni, może poza ewentualną zmianą retoryki. Polska będzie tylko kibicem, najwyżej głośno dopingującym i deklarującym gotowość wsparcia.

Źródło: "Rzeczpospolita"

di7v9x2

Podziel się opinią

Share

di7v9x2

di7v9x2
Więcej tematów