Trwa ładowanie...
d2r0rgo

Radosław Sikorski skrócił wizytę w Iranie

W związku z sytuacją na ukraińskim Krymie Radosław Sikorski skrócił o jeden dzień wizytę w Iranie. Rosyjscy żołnierze zajęli niektóre obiekty i próbowali przejąć bazę artyleryjską. Według władz ukraińskich, Rosja miała wysłać na Krym 6 tysięcy żołnierzy i 30 transporterów opancerzonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d2r0rgo

- Sytuacja na Krymie jest bardzo niepokojąca. Konsulat na Krymie potwierdza informacje o interwencji sił rosyjskojęzycznych i rosyjskich - mówił w Teheranie minister Radosław Sikorski.

Według szefa polskiej dyplomacji, jest to złamanie konwencji OBWE. Radosław Sikorski kontaktował się już w tej sprawie z premierem oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony Ukrainy oraz ministrem spraw zagranicznych Niemiec. Podkreślił, że Polska domaga się nienaruszalności granic Ukrainy i zapowiedział, że w najbliższym czasie należy spodziewać się spotkań najważniejszych gremiów Zachodu.

d2r0rgo

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że odbyła się telekonferencja Polski, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Niemiec , Francji, Włoch, Turcji, Kanady, Japonii w sprawie rosyjskiej interwencji zbrojnej wobec Ukrainy.

Wcześniej, w wystąpieniu telewizyjnym prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że Polska chce zwołania Rady Północnoatlatyckiej w sprawie Ukrainy w trybie pilnym. Chodzi o naruszenie artykułu 4 Karty Północnoatlantyckiej. Jak tłumaczył, Polska może czuć się zagrożona planowanym użyciem sił rosyjskich na terenie Ukrainy.

MSZ zaapelowało do obywateli polskich o zachowanie szczególnej ostrożności. Jak czytamy w komunikacie resortu, MSZ uważa za zasadne powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna.

Ministerstwo stanowczo odradza podróżowanie do następujących obwodów Ukrainy: charkowskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, Autonomicznej Republiki Krym, ługańskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego oraz miasta Sewastopol.

d2r0rgo

Obywatele polscy przebywający w tych obwodach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy - zaleca MSZ. Osoby te powinny także zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat i w razie wątpliwości - co do sytuacji bezpieczeństwa - kontaktować się z konsulatami RP w Charkowie, Doniecku, Odessie i Sewastopolu.

Resort zaleca również monitorowanie strony http://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ oraz śledzenie na bieżąco doniesień mediów o sytuacji na Ukrainie.

d2r0rgo

Podziel się opinią

Share

d2r0rgo

d2r0rgo
Więcej tematów