Trwa ładowanie...
ycipk-3vs5j0

Radom. Kapelan "Solidarności" miał molestować dzieci. Kuria zawiadamia prokuraturę

Były działacz opozycji i kapelan "Solidarności" miał molestować nieletnich – podaje "Gazeta Wyborcza". Ks. Stanisław Sikorski mógł dopuścić się tego kilkadziesiąt lat temu. Radomska kuria złożyła zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. "GW" zaznacza, że to formalność, bo ewentualne przestępstwa przedawniły się.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radom. Kuria złożyła zawiadomienie ws. czynów pedofilskich byłego kapelana "Solidarności"
Radom. Kuria złożyła zawiadomienie ws. czynów pedofilskich byłego kapelana "Solidarności" (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
ycipk-3vs5j0

Kapłan odebrał ostatnio Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Relację z uroczystości oglądał 40-letni były ministrant z Pionek. Po tym, jak zobaczył kapelana, przypomniał sobie o krzywdach i molestowaniu, jakich padł ofiarą gdy miał 9 lat. "Gazeta Wyborcza" cytuje mężczyznę:

– Na zimowisku wkładał mi ręce w slipki. Byłem sparaliżowany. (…) Ksiądz pod pretekstem nauki higieny wchodził z chłopcami pod prysznic i instruował ich ręcznie, jak myć genitalia – czytamy w dzienniku.

40-latek zawiadomił kurię radomską i złożył wniosek o wszczęcie postępowania kanonicznego – podaje "GW".

ycipk-3vs5j0

Kilka lat wcześniej zawiadomienie w sprawie tego samego duchownego złożył inny mężczyzna. Z relacji ofiary wynika, że w 2013 r. przesłuchał go delegat kościelny z Lublina, jednak nic z tego nie wyniknęło.

"Gazeta" podaje, że ks. Stanisław Sikorski w latach 2013-2019 pracował z dziećmi. Dziennikarzom, którzy się z nim skontaktowali odpowiedział, że "nie ma nic do powiedzenia".

Ks. Sikorski w latach 1980–1990 był wikarym w parafii św. Barbary w Pionkach. Zajmował się działalnością opozycyjną, m.in. wydawaniem pism podziemnych ("Barykada" i "Robotnik"), książek i ulotek. Był uczestnikiem demonstracji po pogrzebie i w rocznice śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, współorganizował Komitet Pomocy Internowanym w Pionkach, organizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy swojej parafii. Aktywnie działał w "Solidarności".

Źródło: Gazeta Wyborcza

ycipk-3vs5j0

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ryczałtowy ZUS do zmiany? "Zobaczymy, jaki będzie stan budżetu"

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vs5j0

ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0