Trwa ładowanie...
d1rnfyd
iran

Rada strażników potwierdza zwycięstwo Ahmadineżada

Irańska Rada Strażników Konstytucji po częściowym przeliczeniu głosów potwierdziła oficjalne rezultaty wyborów prezydenckich z 12 czerwca, w których zwyciężył dotychczasowy prezydent Mahmud Ahmadineżad - podała irańska telewizja publiczna.

Share
d1rnfyd

O ustaleniach tych poinformował w liście do ministra spraw wewnętrznych stojący na czele Rady ajatollah Ahmad Dżanati. Rada Strażników "ogłasza, że zatwierdza trafność wyników wyborów prezydenckich" - napisano.

Anglojęzyczna irańska telewizja Press TV powiadomiła, że ponowne przeliczenie w poniedziałek ok. 10% losowo wybranych głosów nie wykazało żadnych nieprawidłowości.

Według świadków, w chwili ogłoszenia werdyktu Rady na ulicach Teheranu rozlokowano setki funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Mają oni uniemożliwić zwolennikom opozycji kolejne protesty.

Ofertę Rady dotyczącą przeliczenia części głosów odrzucił wcześniej główny rywal Ahmadineżada, Mir-Hosejn Musawi. Twierdzi on, że wybory były sfałszowane, i domaga się ich anulowania. Musawi i dwaj inni pokonani kandydaci przedstawili w sumie 646 skarg na przebieg wyborów. Rada Strażników oświadczyła jednak, że odrzuca je po przeprowadzeniu "starannego i dogłębnego dochodzenia" w sprawie procesu wyborczego.

Oficjalne rezultaty głosowania, według których zdecydowanie wygrał Ahmadineżad, wywołały największe w Iranie protesty i publiczne wystąpienia od rewolucji islamskiej 1979 roku.

d1rnfyd

Podziel się opinią

Share
d1rnfyd
d1rnfyd
Więcej tematów