Waldemar Pawlak
Wicepremier i minister gospodarki, ur. w 1959 roku we wsi Model, w powiecie gostynińskim, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.
Największym długofalowym sukcesem gospodarczym wypracowanym w ciągu ostatnich czterech lat może okazać się rozpoczęcie odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego (koncesje wydaje ministerstwo ochrony środowiska). Poszukiwania prowadzą prywatne firmy, również z Polski, m.in. PGNiG, Orlen i Lotos. Polska ma największe złoża tego surowca w Europie, z kraju uzależnionego od dostaw gazu z Rosji mamy szansę stać się eksporterem. Mimo, że próbne odwierty rozpoczęły się w czasie urzędowania Pawlaka, trudno uznać to za jego osobistą zasługę. Pojawiły się też kontrowersje wokół koncesji wydawanych niektórym firmom, polscy europarlamentarzyści powołujący się na nieoficjalne informacje pochodzące z Komisji Europejskiej twierdzili, że co piąta koncesja na poszukiwanie gazu trafia do kapitału rosyjskiego, który może próbować zablokować wydobycie.
Pawlak był krytykowany m.in. za umowę na dostawy gazu z Rosji. Ministrowi nie udało się zredukować przepisów utrudniających zakładanie nowych firm i prowadzenie działalności gospodarczej.
W 2009 "Dziennik" napisał o konflikcie interesów, w którym znalazł się Pawlak jako wicepremier i jednocześnie szef ochotniczych straży pożarnych. Firmy zarabiające na finansowanych z budżetu państwa zleceniach dla OSP należały do jego znajomych. Pozycja szefa koalicyjnej partii okazała się jednak na tyle silna, że Pawlak utrzymał stanowisko.