Rada KEP ds. Migracji: udzielając schronienia niedopuszczalne jest kierowanie się kwestiami rasowymi
Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek opublikowała komunikat ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy. - Udzielając schronienia niedopuszczalne jest kierowanie się kwestiami rasowymi, narodowościowymi czy religijnymi - podkreślono. Rada wskazała, że kolejnym etapem przyjęcia powinna być integracja.
W komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu członkowie rady KEP zapewnili wszystkich szukających w Polsce schronienia "o pełnej solidarności, życzliwości i otwartości na potrzeby".
"Niezależnie od wyznawanej religii, łączymy się z nimi we wspólnocie bólu, współczucia, ale i wypływającej z wiary nadziei, że niegodziwość i barbarzyństwo nigdy nie będą miały ostatniego słowa" - zaznaczono.
Podkreślono, że "fundamentalnym powołaniem w obecnej sytuacji jest dalsze podejmowanie postu i trwanie na modlitwie o pokój na Ukrainie, o zakończenie wojny, nawrócenie agresorów, wieczne zbawienie ofiar, za cierpiących i chorych, za uchodźców".
MSZ wyrzuci z Polski rosyjskiego ambasadora? "Wszystkie opcje są na stole"
Członkowie rady zwrócili uwagę, że "samo humanitarne przyjęcie wojennych uciekinierów jest tylko pierwszym etapem stojącego przed nami wyzwania", jakim jest proces integracji. "Wejście uchodźców do społeczeństwa wymaga od nich usamodzielnienia się, nieodłącznie związane jest z akceptacją lokalnej kultury, obowiązującego prawa, przestrzegania zasad bezpieczeństwa społecznego" - wskazała rada.
Zaznaczono, że obok dbałości o integrację uchodźców z polskim społeczeństwem trzeba mieć także na uwadze "wspieranie integracji wewnątrz samej społeczności ukraińskiej w Polsce i wzmacnianie jej zasobów, aby jej przedstawiciele byli również – kiedy tylko będzie to możliwe – zdolni do powrotu do swojego kraju i podjęcia się jego odbudowy".
W ocenie Rady "uchwalona w ostatnich dniach ‘Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa’ jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem na drodze do integracji". "Zawarte w niej ułatwienia są trafne i na tym etapie powinny być skuteczne" - stwierdzono w komunikacie.
Zaznaczono, że "udzielając schronienia niedopuszczalne jest kierowanie się kwestiami rasowymi, narodowościowymi, religijnymi czy jakimikolwiek innymi". "Stanowczo przestrzegamy także przed wykorzystywaniem dramatu uchodźców do rozgrywek politycznych oraz szerzeniem kłamstw i manipulacji, mających na celu rozbudzanie niebezpiecznych ksenofobicznych nastrojów" - napisali członkowie rady.