Rada Europy negatywnie oceniła Polskę w raporcie na temat korupcji
Działająca w ramach Rady Europy Grupa Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) opublikowała raport na temat korupcji, dotyczący dziań parlamentarzystów, wymiaru sprawiedliwości i prokuratury w 47 państwach członkowskich. Na negatywną ocenę Polski wpłynęła m.in. reforma sądownictwa.
W najnowszym raporcie GRECO znalazły się ocena Polski pod kątem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Autorzy zwrócili uwagę, że na niekorzystną ocenę w tym obszarze wpływają przede wszystkim przeprowadzone w latach 2016-18 zmiany w sądownictwie, które znacznie ograniczyły jego niezależność.
Ponadto, wskazano, że na pogłębienie negatywnej oceny wpłynęły ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym z 2019 roku. Zwrócono również uwagę na zmiany w systemie dyscyplinarnym w sądownictwie.
Polska tym razem zastosuje się do zaleceń?
W raportach GRECO poza oceną stanu przygotowania poszczególnych państw na walkę z korupcją, znajdują się również zalecenia, których wdrożenie może polepszyć wewnętrzną sytuację zrzeszonych krajów. W najnowszym raporcie GRECO zaleca Polsce m.in.zmiany w zakresie funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej i Nadzwyczajnej Izby Odwoławczej Sądu Najwyższego oraz w procesie powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów. GRECO zwraca również uwagę na ingerowanie władzy wykonawczej w organizacje wewnętrzną SN.
Autorzy raportu zwrócili jednocześnie uwagę, że Polska niemal w ogóle nie zastosowała się do wydanych w 2012 roku zaleceń, dotyczących posłów i prokuratorów. Grupa wskazuje również, że wprowadzono zaledwie jedno z 21 zaleceń, dotyczących zapobiegania korupcji i promowania uczciwości osób pełniących najwyższe funkcje wykonawcze.
Na złożenie sprawozdania z postępów we wprowadzaniu zaleceń GRECO, Polska ma czas do 30 września 2020.