Trwa ładowanie...
d1wkwip

Rachmistrzowie zapukają do drzwi już 9 majaWiesław Łagodziński, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego, powiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że spis powszechny rozpocznie się nie 21 maja, ale już 9 maja. Tego dnia bowiem do naszych drzwi po raz pierwszy zapukają rachmistrzowie, aby się przedstawić.

d1wkwip
d1wkwip

Jest to tzw. obchód przedspisowy, podczas którego 180 tys. rachmistrzów w całym kraju ma przedstawić identyfikatory i dokumenty spisowe - tłumaczył Wiesław Łagodziński. Ten sam rachmistrz pojawi się ponownie w naszym domu po 21 maja w terminie wspólnie ustalonym.

Rzecznik GUS zapewnił, że nie zabraknie rachmistrzów nawet jeśli część z nich by zachorowała czy zrezygnowała, gdyż w każdym obwodzie jest co najmniej 10% rezerwy.

Jeżeli rachmistrz nie wzbudzi naszego zaufania można sprawdzić jego tożsamość w gminnych biurach spisowych. Formularz można również wypełnić samemu bez obecności rachmistrza - przypominiał Wiesław Łagodziński.

Łagodziński wyraził zadowolenie z faktu, że większość nieporozumień wokół spisu powszechnego zostało wyjaśnionych. Jednoznaczna wykładnia przyjęta przez panią minister Ewę Kuleszę wyjaśniła sprawę - spis jest zgodny z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. W spisie nie ma drażliwych pytań dotyczących wyznania, poglądów czy majętności - zaznaczył.

d1wkwip

Pytanie dotyczące dzietności jest dobrowolne dla kobiet od 16 lat. Zostało zamieszczone w formularzu z uwagi na zmniejszenie o połowę liczby urodzeń w Polsce w ciągu ostatnich 19 lat - tłumaczył rzecznik. Pytania: ile kobiety urodziły dzieci, jak się kształtowały ich związki życiowe i czy mają zamiar urodzić dzieci są najbardziej oszczędne jakie można było wymyślić. Są to standardowe, międzynarodowe pytania weryfikowane z demografami, socjologami i psychologami - dodał.

Kwestionariusz spisowy jest już dostępny na internetowych stronach GUS, w urzędach statystycznych oraz w gminnych i obwodowych biurach spisowych -poinformował Wiesław Łagodziński. Dodał, że pierwsze wyniki spisu powszechnego będą znane już po 3 miesiącach, podstawowe dane zaś do końca roku. (mk)

Zobacz także:
stronę GUS o spisie

d1wkwip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wkwip
Więcej tematów