Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosjanie wycelowali pociski w teren elektrowni atomowej. "Narażają cały świat" [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 163. dzień wojny w Ukrainie. Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy; w wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. Ukraińskie wojsko przypuściło atak na rosyjski konwój, w którym zginęło sześciu rosyjskich dowódców i pięciu przemieszczających się z nimi żołnierzy. Nagranie ze zdarzenia trafiło do sieci. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie wycelowali pociski w teren elektrowni atomowej. "Narażają cały świat" [RELACJA NA ŻYWO]Wojna w Ukrainie. Rosjanie wycelowali pociski w teren elektrowni atomowej. "Narażają cały świat" [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: East News, fot: ED JONES
d3eklwc
d3eklwc
  • • Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy. W wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. 

  • • Rosja wzmacnia siły w dwóch obwodach na południu Ukrainy. Na kierunku zaporoskim utworzyli nową batalionową grupę taktyczną. Spora część żołnierzy przerzucana jest w rejon Melitpola.

  • • Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji metropolitę Antoniego,  szefa Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej  Patriarchatu Moskiewskiego, czyli osobistość numer 2 - podał Watykan. Tematem rozmowy było zapewne planowanie spotkania papieża z patriarchą  moskiewskim i całej Rusi Cyrylem w Kazachstanie we wrześniu. 

Trwa łączenie
22:27, 05.08.2022

- Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną niezwykle ryzykowną sytuację dla całej Europy - ostrzeliwali Zaporoską Elektrownię Jądrową i to dwa razy. To największa elektrownia jądrowa na naszym kontynencie. Każdy ostrzał tego obiektu jest to bezczelna zbrodnia, to akt terroru. Za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni jądrowej Rosja powinna odpowiedzieć. Jest to nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Jest to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego – od Rosatomu po wszystkie powiązane z nim firmy i osoby fizyczne. To kwestia bezpieczeństwa. Ten, kto stwarza zagrożenie nuklearne dla innych narodów, zdecydowanie nie jest w stanie bezpiecznie korzystać z technologii nuklearnych - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

22:04, 05.08.2022

- Dzisiaj okupanci stworzyli kolejną niezwykle ryzykowną sytuację dla całej Europy - ostrzeliwali Zaporoską Elektrownię Jądrową i to dwa razy. To największa elektrownia jądrowa na naszym kontynencie. Każdy ostrzał tego obiektu jest to bezczelna zbrodnia, to akt terroru. Za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni jądrowej Rosja powinna odpowiedzieć. Jest to nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Jest to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego – od Rosatomu po wszystkie powiązane z nim firmy i osoby fizyczne. To kwestia bezpieczeństwa. Ten, kto stwarza zagrożenie nuklearne dla innych narodów, zdecydowanie nie jest w stanie bezpiecznie korzystać z technologii nuklearnych - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:00, 05.08.2022

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że doszło do ataku rakietowego na teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Kłamie jednak, że elektrownię ostrzelali Ukraińcy.

21:46, 05.08.2022

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne - podała w piątek agencja Reutera.

Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony w poniedziałek i zwiększy wartość dotychczasowej pomocy - 8,8 mld dol. - przekazanej przez Waszyngton Ukrainie w następstwie rozpoczętej przez Rosję 24 lutego inwazji.

Urzędnicy, na których powołuje się Reuters, zaznaczają, że pakiet nie został jeszcze podpisany przez prezydenta Bidena i do momentu jego sygnowania może zmienić swą wartość i zawartość. Jeśli zostanie jednak podpisany w obecnej formie - zaznaczają źródła agencji - będzie zawierać pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych.

Nowy pakiet zostanie ufundowany dzięki mechanizmowi Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającemu prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie dotąd 16 systemów HIMARS, a 2 lipca zobowiązały się do wysłania dwóch systemów NASAMS.

21:41, 05.08.2022

"Spędziłem dwa dni w Kijowie. Wniosek - mieszkańcy w większości zapomnieli o wojnie. Relacjonowanie stąd wojny na dłuższą metę jest bez sensu. Warto tu przyjechać na parę dni, zrobić ciekawe wywiady, a po za tym bliżej z Kijowa do Warszawy niż do Mikołajowa" - przekazał dziennikarz i dokumentalista Mateusz Lachowski.

21:27, 05.08.2022

"Rosja wie, że dostawy broni do Ukrainy spowodują, że wojna zakończy się dla nich fiaskiem. Ich zadaniem nr 1 jest powstrzymanie dostaw — czy to przez ataki rakietowe na logistykę, czy przez dezinformację o rzekomym nadużyciu broni na Ukrainie. Nie pozwolimy, aby żadne z tych wysiłków się powiodło" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

21:15, 05.08.2022

Oksana Pokalczuk, szefowa ukraińskiego biura organizacji pozarządowej Amnesty International (AI), poinformowała w piątek o tym, że odchodzi z pracy po publikacji przez centralę raportu, w którym skrytykowano ukraińską armię.

Pokalczuk zwróciła uwagę w swoim wpisie w mediach społecznościowych, że jej praca i starania "rozbiły się o ścianę biurokracji i głuchej bariery językowej".

- Nie chodzi o język angielski, a o to, że jeśli nie mieszkasz w kraju, do którego wdarli się okupanci i rozrywają go na kawałki, to na pewno nie zrozumiesz, co to znaczy potępić armię obrońców. I nie ma słów w żadnym języku, które mogą to przekazać temu, kto nie odczuł tego bólu - podkreśliła.

- Nawet jeszcze wczoraj miałam naiwną nadzieję, że będę mogła wszystko naprawić. Że przeprowadzimy nawet i 200 narad i wyjaśnimy, dotrzemy do nich, przekażemy nasze zdanie. I ten tekst będzie usunięty, a zamiast niego pojawi się inny. Dzisiaj zdałam sobie sprawę, że do tego nie dojdzie - napisała Pokalczuk.

Wcześniej szefowa ukraińskiego przedstawicielstwa AI oznajmiła, że jej biuro stanowczo odżegnuje się od raportu organizacji, w którym zarzuca się wojsku ukraińskiemu łamanie prawa konfliktów zbrojnych i działanie na szkodę ludności cywilnej. 

20:37, 05.08.2022

Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych działań, aby wymusić na Rosji przekazanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pod kontrolę władz Ukrainy. Jest to kwestia bezpieczeństwa całego świata - zaapelował w piątkowym oświadczeniu ukraiński resort spraw zagranicznych.

MSZ Ukrainy odniosło się w ten sposób do ostrzelania terenu siłowni z wyrzutni rakietowych, przeprowadzonego kilka godzin wcześniej przez rosyjskie wojska.

Jak podkreślił resort dyplomacji Ukrainy, "liczne prowokacje" Kremla w ukraińskich obiektach atomowych kontrastują z cynicznymi oświadczeniami Władimira Putina podczas konferencji przeglądowej Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), że Rosja nie użyje głowic atomowych przeciwko Ukrainie.

20:30, 05.08.2022

"Ukraińskie MSZ zdecydowanie potępia działania okupantów na terenie zajętej 5 sierpnia 2022 r. zaporoskiej elektrowni jądrowej. Rosja uciekało się do licznych prowokacji w obiekcie jądrowym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową do pilnego podjęcia działań w celu przywrócenia elektrowni pod kontrolę Ukrainy ze względu na bezpieczeństwo całego świata" - przekazała ukraińska dyplomacja.

20:21, 05.08.2022

Amnesty International niezmiennie potępia inwazję Rosji na niepodległą Ukrainę i konsekwentnie wzywa do pociągnięcia sił rosyjskich do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie wojenne - przekazano w piątkowym komunikacie.

W przesłanym oświadczeniu Amnesty International Polska zaznaczyła, że od ośmiu lat, czyli od zajęcia ukraińskiego Krymu przez Rosję, przypomina, że "ochrona ludności cywilnej w czasie konfliktów zbrojnych to obowiązek wszystkich stron zaangażowanych w wojnę". 

"Amnesty International od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę podkreślała, że wojska rosyjskie dopuszczają się niehumanitarnych ataków nie tylko na wybrane obiekty cywilne, ale na wielomilionowe miasta, małe miasteczka i wsie, zamieszkałe często wyłącznie przez ludność cywilną. Siły Zbrojne Ukrainy - wspierane przez demokratyczne państwa z całego świata, w tym Polskę - bronią się przed okrutną i niesprawiedliwą napaścią, walcząc na nierównych warunkach narzuconych przez agresora" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, w konsekwencji ataków giną zarówno żołnierze uczestniczący w konflikcie, jak i niezaangażowane w bezpośrednią walkę osoby cywilne, którym - zgodnie z międzynarodowym prawem – należy się ochrona. AI podkreśliła, że żadne okoliczności nie zwalniają nikogo z obowiązku przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego. 

"Dotychczas odnotowane przez nas przypadki naruszeń dotyczą m.in. celowych czy nierozróżniających ataków na ludność cywilną oraz egzekucji ludności cywilnej przez wojsko rosyjskie, rosyjskich zbrodni wojennych m.in. w obwodzie kijowskim i Mariupolu, katastrof humanitarnych wywołanych regularnymi ostrzałami, a także stosowanymi przez Rosjan oblężeniami miast" - napisano i dodano, że od chwili wybuchu wojny pracownicy organizacji zgromadzili szereg ustaleń dotyczących niezgodnych z prawem humanitarnych działań.

20:12, 05.08.2022

- Polacy uważają się za ekspertów od spraw rosyjskich, ale w rzeczywistości nimi nie jesteśmy. Myśmy nigdy nie wyszli ponad poziom ogólnej, czy jak kto woli, wstępnej diagnozy. Diagnoza to jest początek, wstęp do polityki, a nie polityka - mówi WP Witold Jurasz. Z autorem książki "Demony Rosji" rozmawia Łukasz Maziewski.

19:59, 05.08.2022

Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż.

Transport pszenicy ma się odbywać w ramach porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zbóż - powiedział Wysocki, cytowany przez agencję Reutera.

Mamy nadzieję, że w przeciągu kilku miesięcy z Ukrainy każdego miesiąca będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż; spodziewamy się, że w sierpniu będzie to około 1 mln ton - dodał wiceminister. Zaznaczył, że taka wielkość eksportu pozwoli Ukrainie na zdobycie funduszy wystarczających do tego, by nie ograniczać planowanych zasiewów.

Wywóz zbóż z portów Ukrainy został zablokowany z powodu rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na ten kraj. 22 lipca zawarto porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z Ukrainy przez Morze Czarne. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów.

W ramach porozumienia w poniedziałek z Odessy wypłynął pierwszy statek, transportujący 26 tys. ton kukurydzy. Jednostka przepłynęła przez cieśniny tureckie, by udać się do libańskiego Trypolisu.

19:48, 05.08.2022

Wczoraj w nocy cztery rosyjskie rakiety uderzyły w Czuhujiw w obwodzie charkowskim - poinformowała ukraińska prokuratura. Atak całkowicie zniszczył dwa budynki mieszkalne, uszkodziły budynki gospodarcze i garaże.

19:40, 05.08.2022

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oświadczyła w piątek, że za wojnę w Ukrainie wysoką cenę zapłaci Afryka, której grozi głód, zwłaszcza w regionach subsaharyjskich. Dodała, że brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy tam 40 mln ludzi.

Afrykańczycy "nie chcą być zmuszani do opowiedzenia się po jednej ze stron" konfliktu, jak w latach zimnej wojny, ale powinni znać fakty dotyczące tej wojny - oceniła ambasador, odnosząc się do tego, że kraje Afryki w dużej mierze odmówiły potępienia agresji Rosji w Ukrainie.

- Rosja systematycznie przejmuje niektóre z najbardziej żyznych terenów uprawnych w Ukrainie, niszczy pola minami i bombami (...). Niezależnie od tego, jaki ma się stosunek do Rosji, w naszym wspólnym interesie leży ograniczanie wpływu wojny w Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe - oznajmiła Thomas-Greenfield.

Podkreśliła, że Moskwa stara się zrzucić na Zachód winę za zakłócenia w eksporcie produktów rolnych i nawozów, które tłumaczy nałożonymi na nią sankcjami gospodarczymi, podczas gdy świadomie doprowadziła do przerwania światowego łańcucha dostaw żywności.

Ponadto nie ma żadnych sygnałów, że Rosja "zaakceptowałaby dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu" w Ukrainie - dodała Thomas-Greenfield.

Ambasador zapowiedziała, że Stany Zjednoczone przekażą krajom Afryki 150 mln dolarów w ramach nowego pakietu humanitarnego, gdy tylko pomoc ta zostanie zaaprobowana przez Kongres.

19:31, 05.08.2022

Teraz rosyjska propaganda chce przekonać świat, że ukraiński będzie drugim językiem urzędowym w Polsce. Rozpowszechnia też kłamstwa o braku miejsc w polskich szpitalach - powodem rzekomych problemów w służbie zdrowia mają być Ukraińcy. Wśród celów Kremla jest także przekonanie społeczeństwa, że Ukraińcy boją się Polaków.

19:15, 05.08.2022

Po raz kolejny w ciągu ostatnich godzin rosyjskie wojska ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. W wyniku uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej istnieje ryzyko wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych - zaalarmował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom.

Wieczorem siły wroga ponownie zaatakowały obiekt z wyrzutni rakietowych. Pociski trafiły bezpośrednio w plac przed elektrownią, w pobliżu jednego z bloków, w którym mieści się reaktor jądrowy. "Poważnie uszkodzono nie tylko instalację azotowo-tlenową, ale również przylegający do niej budynek. Utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia pożarowego. Obecnie brak informacji o osobach rannych" - czytamy w komunikacie Enerhoatomu.

"Przed ostrzałami z obiektu w pośpiechu wyjechali przedstawiciele rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom. Prawdopodobnie wiedzieli, że szykuje się atak" - dodano w oświadczeniu.

Jak zapewniono, ukraiński personel siłowni kontynuuje pracę, "podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego oraz likwiduje skutki ataków wroga".

19:05, 05.08.2022

W przyjętym oświadczeniu przez prezydentów Turcji i Rosji czytamy m.in., że "przywódcy potwierdzili wspólną wolę dalszego rozwijania stosunków rosyjsko-tureckich opartych na szacunku, uznaniu wzajemnych interesów i zgodnie z ich zobowiązaniami międzynarodowymi".

"W kwestiach regionalnych przywódcy podkreślili kluczowe znaczenie szczerych, szczerych i opartych na zaufaniu stosunków między Rosją a Turcją dla osiągnięcia stabilności regionalnej i międzynarodowej" - przekazano w wydanym oświadczeniu.

"Przywódcy uznali ważną rolę konstruktywnych relacji między obydwoma krajami w zawarciu Inicjatywy Bezpiecznego Eksportu Zboża z Portów Ukraińskich. Podkreślono potrzebę zapewnienia pełnej realizacji paktu stambulskiego zgodnie z jego duchem i literą, w tym niezakłóconego eksportu rosyjskiego zboża, nawozów i surowców do ich produkcji" - dodano.

19:00, 05.08.2022

Negocjacje w Soczi pomiędzy przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem a rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem zakończyły się. Jak informują prokremlowskie media, rozmowy trwały nieco ponad cztery godziny.

18:50, 05.08.2022

"Zachodni politycy muszą zrozumieć swoją odpowiedzialność: bycie liderem - podejmowanie decyzji kierujących się nie cyklem wyborczym, ale wizją przyszłości. Ceny są ważne, ale nie możemy zostawić naszych dzieci w bardziej okrutnym świecie niż był. Rosja musi zostać zatrzymana. Tyrani muszą przegrać" - przekazała ukraińska ambasada w Polsce, cytując słowa Mychajło Podolaka.

18:43, 05.08.2022

Jak donoszą ukraińskie media, kolejny rosyjski magazyn z amunicją został zniszczony. Poniżej nagranie z miasta Tokmak w obwodzie zaporoskim.

18:33, 05.08.2022

"Okupowane elektrownie jądrowe w Enerhodarze i Zaporożu zostały ostrzelane" - pisze NEXTA, publikując nagranie z okolic jednej z elektrowni.

18:24, 05.08.2022

Jak poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, rosyjskie władze wdrożyły dwie metody tajnej moblizacji. "Rekrutację więźniów za poważne przestępstwa oraz tworzenie nazistowskich batalionów w imperialnych koloniach (Republika Mari El, Tatarstan itp.). Moskwa wciąż unika powszechnego poboru etnicznych Rosjan" - przekazał Podolak.

18:07, 05.08.2022

Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich - powiadomił w piątek portal tsn.ua za lokalnymi władzami.

"Coraz częściej pytacie nas, co robić wobec doniesień o możliwym kontrataku wroga. Nie możemy przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Nasi obrońcy nie ustąpią ani na krok, ale sami widzicie, jak często i z jakiego kierunku następują ostrzały. Dlatego zdecydowanie zalecamy opuszczenie terenu gminy przynajmniej na najbliższy tydzień" - zaapelowały do miejscowej ludności władze gminy Koczubejiwka, położonej na północy regionu chersońskiego.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała 8 lipca mieszkańców okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim do jak najszybszej ewakuacji w związku z planowaną kontrofensywą ukraińską. Zapewniła wówczas, że ewakuacja, choć trudna, jest możliwa i należy się na nią zdecydować, bo rosyjskie siły wykorzystują cywilów jako żywe tarcze.

Ukraińskie wojska wyzwoliły już 53 miejscowości w obwodzie chersońskim, lecz ich mieszkańcy powinni wstrzymać się z powrotem do domów ze względu na ciągłe ostrzały wroga - powiadomił we wtorek p.o. szefa władz Chersońszczyzny Dmytro Butrij. W połowie lipca gubernator informował, że okupanci kontrolują w tym regionie około 650 osiedli.

17:57, 05.08.2022

Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich -  powiadomił w piątek portal tsn.ua za lokalnymi władzami. 

17:08, 05.08.2022

Łotwa zamyka się na podróżnych z Federacji Rosyjskiej. Ambasada tego kraju podjęła decyzję o wstrzymaniu wydawania wiz. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będą kwestie związane z pogrzebem członka rodziny na terenie Łotwy.  

17:03, 05.08.2022

Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy. W wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. 

Źródło: PAP / Reuters / Ukraińska Prawda / Radio Svoboda / TASS / Ria Novosti / Kanał 24 / Suspilne / Ria Melitopol

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3eklwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3eklwc
Więcej tematów