Trwa ładowanie...

Putin się odgraża. "Wtedy każde państwo zostanie zmiecione" [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 289. dzień inwazji. - Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego ataku nuklearnego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin po powrocie z Kirgistanu. - Ale zaawansowana rosyjska broń hipersoniczna umożliwi Rosji zdecydowaną reakcję, jeśli kiedykolwiek zostanie zaatakowana. Każdy kraj, który odważy się zaatakować Rosję bronią nuklearną, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi - podkreślił rosyjski przywódca. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Władimir PutinWładimir PutinŹródło: Getty Images, fot: Contributor
dn27957
dn27957
  • Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego ataku nuklearnego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin po powrocie z Kirgistanu. Jak podkreślił, "każdy kraj, który odważy się zaatakować Rosję bronią nuklearną, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi".
Trwa łączenie
22:31, 09.12.2022

- NATO planowało zaatakować Białoruś na początku 2021 roku -  stwierdził kłamliwie w rozmowie z dziennikarzem dyktator Aleksandr Łukaszenka. 

21:45, 09.12.2022

Na prośbę państw bałtyckich USA wzmocnią obecność swoich sił na Litwie, Łotwie i w Estonii - poinformowało PAP Europejskie Dowództwo sił zbrojnych USA (EUCOM). W każdym z państw będą stacjonować rotacyjnie oddziały amerykańskiej artylerii.


- Na wniosek i w ramach wsparcia naszych bałtyckich sojuszników, wojsko USA dodatkowo wzmocni rozmieszczenie swoich sił w ramach ciągłej i trwałej obecności rotacyjnych sił USA w Estonii, Łotwie i Litwie - powiedział PAP kmdr ppor. Daniel Day z Europejskiego Dowództwa sił USA w Stuttgarcie. 

21:34, 09.12.2022

Wieczorne wystąpienie prezydenta Zełenskiego. 

21:23, 09.12.2022

Wsparcie Zachodu dla Ukrainy jest dziś w interesie Ukrainy, ale i całej Europy - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że bez zatrzymania rosyjskiej agresji czekają nas lata bardzo trudnej sytuacji w Europie.

21:15, 09.12.2022

Sytuacja w kluczowych miejscach w Donbasie: w Bachmucie, Sołedarze, Marjince, Kreminnej pozostaje bardzo trudna; na tych terenach nie ma miejsca, które zostałoby oszczędzone przez pociski i pożary; Bachmut został praktycznie zrównali z ziemią - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


- Już od dawna na tych terenach nie ma żadnego miejsca do życia, które nie byłoby zniszczone przez pociski i ogień. Okupanci praktycznie zniszczyli Bachmut, kolejne miasto w Donbasie, które rosyjskie wojska zamieniły w spalone ruiny - powiedział Zełenski w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu.


- Dziękuję wszystkim naszym bohaterom, wszystkim żołnierzom i dowódcom, którzy trzymają linię frontu na tym kierunku, odpierają ataki i zadają znaczne straty przeciwnikowi - w odpowiedzi na to piekło, które wkroczyło na Ukrainę pod rosyjskim sztandarem - dodał ukraiński prezydent.

21:08, 09.12.2022

Oficerowie wywiadu Gwardii Narodowej Ukrainy wzięli do niewoli bojownika Grupy Wagnera w pobliżu miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim.  

20:55, 09.12.2022

Konsekwencje ostrzału w centrum Doniecka. Zniszczone zostały domy i samochody. Według lokalnych mediów były też ofiary. 

20:47, 09.12.2022

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdził, że rozważana będzie możliwość powrotu na areny międzynarodowych imprez w Azji sportowców z Rosji i Białorusi. Nie podano, kiedy taka możliwość stanie na forum organizacji.

20:41, 09.12.2022

W piątek w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 48 ataków na obwód sumski - podaje Ukrinform. Nie odnotowano ofiar. 

20:34, 09.12.2022

Prezydent USA Joe Biden wydał zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 mln dolarów pakietu pomocy militarnej. W tej kolejnej partii amerykańskiej pomocy znajdą się m.in. systemy wzmacniające obronę powietrzną oraz do walki z dronami, a także amunicja.


Nowy pakiet obejmuje nieokreśloną liczbę dodatkowych rakiet do wyrzutni HIMARS, a także 80 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, około 150 generatorów i pojazdy wojskowe Humvee. - Ten sprzęt jest już drodze na Ukrainę - przekazał dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

20:27, 09.12.2022

Rosja próbuje uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych, z Iranu, a niemal na pewno też broń z Korei Północnej i innych państw objętych sankcjami - oświadczyła ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward. Wskazała, że od sierpnia Iran przekazał Rosji setki dronów, które zostały użyte przez nią do "zabijania cywilów i nielegalnego celowania w cywilną infrastrukturę". 


- Rosja próbuje teraz uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych. W zamian Rosja oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego. Jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja zamierza dostarczyć Iranowi bardziej zaawansowane komponenty wojskowe, które pozwolą Iranowi wzmocnić możliwości jego uzbrojenia - powiedziała brytyjska ambasador przed zaplanowanym na później w piątek posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

20:22, 09.12.2022

Butla z gazem eksplodowała w pobliżu stacji metra Vasylkivska w Kijowie. Wybuchł pożar. Według naocznych świadków co najmniej dwie osoby są ranne - podaje Kanał 24.

20:14, 09.12.2022

Niemiecka firm Rheinmetall potwierdziła zamówienie na produkcję dwóch systemów obrony powietrznej Skynex dla Ukrainy do 2024 r. Firma wycenia oba systemy na 182 miliony euro. Według źródeł Handelsblatt, rząd niemiecki zamierza pokryć koszty - podaje Nexta. 

20:03, 09.12.2022

Sąd w Wilnie utrzymał w mocy decyzję litewskiego MSW, cofającą zezwolenie na pobyt Elenie Kaminskas – donosi serwis Radia Swoboda. Według rosyjskich tabloidów kobieta była kochanką rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu i ma z nim dwójkę dzieci.

19:57, 09.12.2022

Ministerstwo Obrony Słowacji stało się celem cyberataku. Najwyraźniej z powodu tego incydentu przestała działać strona resortu. Zdaniem jego szefa Jaroslava Nad’a za atakiem stała rosyjska grupa. Nad’ potwierdził też, że na Ukrainie została zniszczona jedna z ośmiu dostarczonych przez Słowację samobieżnych haubic Zuzana 2.


Nad’ powiedział, że atak jest reakcją na czwartkową wizytę w Kijowie, który minister odwiedził wraz z szefem dyplomacji Rastislavem Kaczerem i ministrem gospodarki Karelem Hirmanem. Minister wyraził pogląd, że była to zemsta za wyjazd na Ukrainę. Podobna do cyberataku na Parlament Europejski, który uznał władze Rosji za terrorystyczne.

19:45, 09.12.2022

Rosja musi wycofać swoje wojska z terytorium Ukrainy, zanim będzie można rozważać jakiekolwiek porozumienie - podkreślił premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.


Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street, obaj przywódcy omówili nową falę rosyjskich ataków na krytyczną infrastrukturę Ukrainy, a prezydent Zełenski podziękował W. Brytanii za jej kluczowe wsparcie w przywracaniu zasilania poprzez dostarczanie generatorów.

19:38, 09.12.2022

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej.


Blinken wyrażał obawy dotyczące kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, w tym kontekście omawialiśmy kwestię "bezpiecznego nieba" nad Ukrainą - powiedział Rau dziennikarzom po spotkaniu z Blinkenem. Szef polskiej dyplomacji dodał, że szczegółowo omówił ze swoim amerykańskim odpowiednikiem kwestię pomocy dla Ukrainy.

19:31, 09.12.2022

Nie przypominam sobie czasu, gdy partnerstwo Stanów Zjednoczonych i Polski było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken na początku spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewiem Rauem. Stwierdził też, że polskie przywództwo pełni kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy.

19:08, 09.12.2022

Rosja dostarcza Iranowi najnowszą broń w zamian za drony - donosi NBC, powołując się na urzędnika Białego Domu. 

18:51, 09.12.2022

W centrum Mariupola, zajętego przez rosyjskie wojsko, członkowie ruchu oporu zdjęli rosyjską flagę z 33-metrowej wieży ciśnień.

18:45, 09.12.2022

Wybuch w kamienicy w Riazaniu w Rosji. Spod gruzów wydobyto dwie osoby. 

18:38, 09.12.2022

Spośród rosyjskich rakiet, które od 24 lutego zostały wystrzelone na Ukrainę, 62 proc. było wymierzonych w cele cywilne; to uderzenie w ludzkość; zbrodnie Rosjan na Ukrainie nie mają precedensu od czasów II wojny światowej - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski.

18:33, 09.12.2022

Putin stwierdził też, że Rosja w przyszłości prawdopodobnie będzie musiała dojść do porozumienia w sprawie Ukrainy. Zaznaczył, że poczuł się zdradzony zerwaniem porozumień mińskich.

18:19, 09.12.2022

- Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego ataku nuklearnego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin po powrocie z Kirgistanu. - Ale zaawansowana rosyjska broń hipersoniczna umożliwi Rosji zdecydowaną reakcję, jeśli kiedykolwiek zostanie zaatakowana. Każdy kraj, który odważy się zaatakować Rosję bronią nuklearną, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi - podkreślił rosyjski przywódca.  

17:44, 09.12.2022

Jesteśmy przekonani, że prezydent Rosji Władimir Putin zostanie w końcu osądzony za zbrodnie wojenne w Ukrainie - podkreślili na wspólnej konferencji w Oslo laureaci Pokojowej Nagrody Nobla z Ukrainy oraz Rosji.

17:37, 09.12.2022

Z portu w Sardynii zniknął 22-metrowy luksusowy jacht należący do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Mazepina, zatrzymany w ramach sankcji unijnych. Statek zniknął na kilka godzin przed oficjalnym potwierdzeniem jego własności przez oligarchę - podaje Ukrinform. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn27957
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dn27957
Więcej tematów