Putin przemówił. "Zachód nam przeszkadza"
Władimir Putin zabrał głos na forum Rosja-Afryka. Dyktator zapowiedział, że Moskwa dostarczy zboże do Afryki, by uniknąć kryzysu związanego z zawieszeniem tzw. umowy zbożowej. W trakcie przemówienia przywódca kilkukrotnie uderzył w zachodnie państwa.
Wiele informacji, które podają rosyjskie media państwowe czy kremlowscy oficjele, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Forum Rosja-Afryka rozpoczęło się czwartek w Petersburgu. Do Rosji przybyły delegacje z 49 krajów afrykańskich, w tym 17 afrykańskich przywódców.
W trakcie wystąpienia dyktator mówił m.in. o bezpieczeństwie żywnościowym i umowie zbożowej. - Wyłania się paradoksalny obraz. Z jednej strony kraje zachodnie przeszkadzają nam w dostawach zboża i nawozów, a z drugiej obłudnie oskarżają nas o wywołanie kryzysu na światowym rynku żywności. To podejście szczególnie wyraźnie przejawiało się w realizacji tzw. umowy zbożowej - podkreślił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeżył tylko jeden Rosjanin. T-80 zmieciony atakiem z powietrza
Dyktator oskarżył Ukrainę o oszustwo. Wskazał, że Kijów rzekomo "przez prawie rok, w ramach porozumienia wyeksportował łącznie 32,8 mln ton zboża, z czego ponad 70 proc. trafiło do krajów o wysokich i średnio-wysokich dochodach, w tym do państw należących do Unii Europejskiej". - Kraje takie jak Etiopia, Sudan, Somalia i szereg innych stanowiły mniej niż trzy procent całkowitego wolumenu - stwierdził.
Putin oświadczył, że "Rosja wnosi znaczący wkład w światowe bezpieczeństwo żywnościowe i jest solidnym, odpowiedzialnym międzynarodowym dostawcą produktów rolnych". - A ci, którzy twierdzą inaczej po prostu przeinaczają fakty, kłamią. Tak zresztą jest w niektórych państwach zachodnich od lat dziesięcioleci, jeśli nie stuleci - podkreślił.
Putin zaznaczył, że jego kraj zastąpi ukraińskie dostawy. - Zarówno na handel, jak i jako pomoc humanitarną - zadeklarował. - Jesteśmy gotowi dostarczyć ziarno Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somalii, Republice Środkowoafrykańskiej, Erytrei. Do tych krajów wyeksportujemy za darmo 25-50 tys. ton zboża w nadchodzących miesiącach - oświadczył.
Rosyjskie uczelnie w Afryce
Dyktator zapowiedział też, że w Afryce zostaną otwarte oddziały rosyjskich uczelni. - Będziemy nadal pomagać naszym afrykańskim przyjaciołom w rozwoju nie tylko szkolnictwa wyższego, ale także ogólnokształcącego i średniego zawodowego, szkolić nauczycieli, mentorów i personel techniczny. Proponujemy zbadanie możliwości tworzenia w Afryce szkół nauczających przedmioty w języku rosyjskim - mówił.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski