ŚwiatPutin powołał nowego premiera

Putin powołał nowego premiera

Władimir Putin powołał Wiktora Zubkowa na premiera. Wcześniej Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, wyraziła zgodę, by prezydent Rosji powierzył 65-letniemu Zubkowowi funkcję szefa rządu.

Putin powołał nowego premiera
Źródło zdjęć: © AFP

Nowy premier ma teraz tydzień na przedstawienie prezydentowi propozycji dotyczących struktury i składu swojego gabinetu.

Kandydaturę Wiktora Zubkowa, dotychczasowego szefa wywiadu finansowego, a w przeszłości dyrektora sowchozu, poparło 381 deputowanych. Przeciwko głosowało 47, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

To lepszy wynik, niż uzyskał jego poprzednik Michaił Fradkow, który w marcu 2004 roku zapewnił sobie poparcie 352 deputowanych.

Za kandydaturą Zubkowa głosowali parlamentarzyści dwóch partii władzy - Jednej Rosji i Sprawiedliwej Rosji, a także lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR). Przeciwko byli tylko deputowani Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPFR).

Wiktor Zubkow jest 10. szefem rządu w poradzieckiej historii tego kraju. Jest on zarazem jednym z najstarszych premierów Rosji - w sobotę skończy 66 lat. Starszym od niego w chwili obejmowania stanowiska szefa rosyjskiego rządu był tylko Jewgienij Primakow, który miał w tym momencie 69 lat.

Zubkow nie wyklucza startu w wyborach prezydenckich

W czwartek Zubkow nie wykluczył on, że może także kandydować na prezydenta.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 2 marca 2008 roku. Poprzedzą je - 2 grudnia - wybory do Dumy.

Priorytety nowego premiera

Występując w Dumie - wówczas jeszcze jako kandydat na premiera - za strategiczne priorytety Rosji uznał rozwój przemysłu zbrojeniowego, lotniczego i stoczniowego.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed krajem jest zapewnienie stabilnego rozwoju gospodarczego i społecznego - oświadczył.

Za słuszne uważam skoncentrowanie wysiłków rządu na takich tradycyjnie potężnych działach, jak przemysł lotniczy i stoczniowy. Ważną rolę powinny odegrać korporacje państwowe tworzone w tych dwóch sferach - podkreślił.

Jeszcze jednym strategicznym zadaniem jest rozwój przemysłu zbrojeniowego. Środki na ten cel w budżecie już zarezerwowano - powiedział.

Zubkow podkreślił również, że rosyjska ropa naftowa, gaz ziemny i inne zasoby powinny przynosić krajowi większe korzyści. Chodzi o istotne zwiększenie stopnia przetwórstwa surowców, wdrożenie najnowocześniejszych w świecie technologii - wyjaśnił.

Trzeba zwiększyć konkurencyjność kraju - zaznaczył.

Zubkow opowiedział się za ograniczeniem importu artykułów rolnych, a także za dalszym obniżaniem podatków. Zapowiedział, że wkrótce prześle do Dumy projekt ustawy, torującej drogę do podniesienia emerytur.

"Walka z korupcją to zadanie dla społeczeństwo"

Kandydat na premiera wezwał też do zaostrzenia walki z korupcją. Trzeba przyjąć ustawę o walce z korupcją. Wiele mówimy o korupcji, ale - w istocie rzeczy - nie mamy nawet precyzyjnej definicji korupcji i nikt dzisiaj nie wie, jak z nią walczyć - oświadczył.

Jego zdaniem, "Rosję może zgubić brak profesjonalizmu i korupcja". Polityk przyznał jednak, że "samymi tylko środkami represyjnymi korupcji się nie wykorzeni". Z korupcją powinno walczyć samo społeczeństwo - powiedział.

Zubkow zaproponował powołanie specjalnej struktury, która zajęłaby się walką z korupcją. Jego zdaniem, powinna ona być wzorowana na Narodowym Komitecie Antyterrorystycznym, którym kieruje dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, a w którym zasiadają przedstawiciele wszystkich resortów siłowych i służb specjalnych. Kandydat na premiera powiedział także, że uważa za konieczne dokonanie zmian personalnych w rządzie, przede wszystkim w jego bloku społecznym.

Zmiany personalne dojrzały. Są niezbędne. Stosowne kroki zostaną poczynione - oświadczył. Zgadzam się z tym, że strategia w sferze społecznej była słuszna, a wykonanie - do niczego - dodał.

Zubkow zapowiedział, że będzie osobiście nadzorować pracę Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu.

"Jestem przeciwny cenzurze"

Kandydat na premiera sprzeciwił się ewentualnemu wprowadzeniu cenzury w telewizji, co postulował jeden z deputowanych. Zarazem zgodził się z opinią parlamentarzysty, że na ekranach telewizorów bardzo często widać sceny brutalnej przemocy.

Mamy ustawę o mediach i mamy federalne służby, które powinny kontrolować, czuwać nad przestrzeganiem prawa. Polecimy im, aby przeanalizowały wszystko to, o czym mówił deputowany - powiedział.

Pytany o stosunek do rewolucji bolszewickiej 1917 roku, komunistycznego puczu 1991 roku i antyprezydenckiej rewolty 1993 roku, Zubkow zauważył, że "przemoc nie powinna być środkiem osiągania politycznych, gospodarczych czy jakichkolwiek innych celów".

Zaznaczył, że "historię, bez względu na to, jaka była, trzeba szanować, ale pamiętać o popełnionych błędach".

Poprzednicy Zubkowa

- Michaił Fradkow (1281 dni; od 5 marca 2004 do 12 września 2007 roku)
- Michaił Kasjanow (1378 dni; od 17 maja 2000 do 24 lutego 2004 r.)
- Władimir Putin (265 dni; od 16 sierpnia 1999 - do 7 maja 2000 r.)
- Siergiej Stiepaszyn (82 dni; od 19 maja do 9 sierpnia 1999 r.)
- Jewgienij Primakow (243 dni; od 11 września 1998 do 12 maja 1999 r.)
- Siergiej Kirijenko (121 dni; od 24 kwietnia do 23 sierpnia 1998 r.)
- Wiktor Czernomyrdin (1925 dni; od 14 grudnia 1992 do 23 marca 1998 r.)
- Jegor Gajdar (183 dni; od 15 czerwca do 14 grudnia 1992 r.); formalnie miał rangę p.o. premiera
- Borys Jelcyn (222 dni; od 6 listopada 1991 do 15 czerwca 1992 r.) - łączył wówczas stanowiska prezydenta i premiera.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)