Putin ostrzega świat. Wielki test nuklearnej triady
Rosyjskie wojsko po raz drugi od początku 2024 roku przeprowadziło zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia, których celem była symulacja użycia broni jądrowej. Ćwiczenia obejmowały pełne wykorzystanie tzw. triady nuklearnej i były realizowane pod bezpośrednim nadzorem Władimira Putina.
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
Według ministra obrony Andrieja Biełousowa, manewry przewidywały symulację pełnowymiarowego konfliktu nuklearnego. Zgodnie z ćwiczonym scenariuszem, nieprzyjaciel uderza na terytorium Rosji, a siły zbrojne Federacji Rosyjskiej odpowiadają masowym uderzeniem jądrowym.
Z lądu, morza i powietrza
W ramach tych ćwiczeń międzykontynentalny pocisk balistyczny "Jars" został wystrzelony z kosmodromu "Plesieck" i dosięgnął celu na poligonie "Kura" na Kamczatce.
Z kolei atomowe okręty podwodne stacjonujące na Morzu Barentsa i Morzu Ochockim wystrzeliły pociski balistyczne "Siniewa" i "Buława", natomiast bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły testy z użyciem rakiet manewrujących.
Ministerstwo Obrony podkreśliło, że wszystkie zadania zostały zrealizowane w pełnym zakresie, a pociski osiągnęły swoje cele.
Rosja przeprowadziła ostatnie duże ćwiczenia nuklearne w połowie roku, przy współpracy z armią białoruską. Ćwiczono wówczas taktyczne uderzenia jądrowe z użyciem systemów dostarczonych Białorusi przez Moskwę w 2023 roku. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, tłumaczył te działania eskalacją napięć na arenie międzynarodowej oraz spekulacjami o możliwości rozmieszczenia wojsk NATO na Ukrainie.
- To zupełnie nowy poziom eskalacji napięcia, wymagający szczególnej uwagi i dodatkowych środków ostrożności - mówił wówczas Pieskow.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Łukaszenka wydał rozkaz. Manewry z taktyczną bronią jądrową na Białorusi
Putin, komentując obecne ćwiczenia wyjaśnił, że użycie broni jądrowej jest środkiem "skrajnym i ostatecznym, stosowanym jedynie w celu zapewnienia bezpieczeństwa kraju". Zapowiedział również dalszą modernizację sił nuklearnych, które według jego słów składają się obecnie w 94 proc. z nowoczesnego sprzętu.
Putin przypomniał, że już na początku wojny w Ukrainie ogłosił postawienie rosyjskich sił jądrowych w stan "specjalnej gotowości bojowej", a pół roku później zagroził użyciem "wszystkich dostępnych środków" w obronie zajętych przez siebie terytoriów ukraińskich.
Rosja zmienia doktrynę nuklearną
Na początku 2023 roku Rosja zawiesiła także swój udział w traktacie o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych (New START), który do tamtej pory pozostawał ostatnim dwustronnym porozumieniem o kontroli zbrojeń nuklearnych między USA a Rosją.
Latem 2024 roku Putin poinformował o przygotowaniach do zmiany rosyjskiej doktryny jądrowej. Zmiany te mają związek z rozważaniami Zachodu dotyczącymi obniżenia progu użycia broni jądrowej oraz pracami nad wysoce precyzyjnymi ładunkami jądrowymi o małej mocy. Obecnie rosyjska doktryna przewiduje możliwość użycia broni jądrowej w przypadku zagrożenia nuklearnego lub "zagrożenia dla istnienia państwa".
źródło: The Moscow Times / RIA Novosti / TASS