Trwa ładowanie...

Niepokojące doniesienia. Wskazują na Estonię i Finlandię [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 429. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. - Rosja planuje zwiększenie liczby swoich wojsk i utworzenie nowych oddziałów przy granicy z Estonią oraz Finlandią - ostrzegł w piątek szef sztabu generalnego Estońskich Sił Obronnych płk Eero Rebo. - Można powiedzieć, że Rosja powraca do formacji wojskowych z czasów sowieckich - podkreślił. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wskazują na Estonię i Finlandię. "Znaczne zwiększenie liczby rosyjskich żołnierzy"Wskazują na Estonię i Finlandię. "Znaczne zwiększenie liczby rosyjskich żołnierzy"Źródło: East News, fot: Alexei Alexandrov
d241tts
d241tts
Trwa łączenie
21:18, 28.04.2023

Kreml wzmacnia operacje propagandowe wymierzone w dobry wizerunek Polski i pomoc niesioną Ukrainie. Rosjanie przedstawiają nasze zaangażowanie jako  nieszczere, przewrotne i nieefektywne - ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

We wpisie na Twitterze Żaryn zauważył, że "w przekazie rosyjskim Polsce zależy  de facto na budowie utraconego imperium i spełnienie mocarstwowych  ambicji". "Ofiarą tego ma być m.in. Ukraina, ale też inne kraje  sąsiadujące z RP, którym Polska zagraża" - wskazał.

21:06, 28.04.2023

"W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie prezydencki minister Andrzej  Dera odwiedził m.in. Kamieniec Podolski na Ukrainie, gdzie - w imieniu  pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy - przekazał kilkanaście ton  produktów pierwszej potrzeby dla najbardziej potrzebujących osób  polskiego pochodzenia" - poinfirmowała KPRP. 

20:49, 28.04.2023

Następny tego wieczoru alarm przeciwlotniczy we wschodniej i południowej Ukrainie. Są doniesienia o wybuchach w rejonie berysławskim (obwód chersoński) i pokrowskim (obwód doniecki).

Twitter
20:37, 28.04.2023

"Kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, to: cofnięcie  jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry;  wyjątkowe środki ochronne dla 4 produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i  ziaren słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla  poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; zapewnienie badań  niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad  zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy  solidarnościowych" - wyliczył wiceszef KE, informując o porozumieniu ws. zbóż.

20:13, 28.04.2023

"Komisja Europejska osiągnęła zasadniczo porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, których import te kraje ograniczyły" - podaje portal Ukraińska Prawda, cytując wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa.

- Z radością ogłaszam, że podjęliśmy polityczną decyzję w sprawie importu ukraińskich produktów rolnych do UE. Uzgodniliśmy z Ukrainą i pięcioma sąsiadującymi z nią państwami członkowskimi UE, jak rozwiązać tę sytuację - powiedział Dombrovskis.

20:10, 28.04.2023

Ukraińscy partyzanci zaalarmowali, że w Łubiance w obwodzie ługańskim Rosjanie zasłaniają się dziećmi, niczym "żywą tarczą". Jak wyjaśniły służby prasowe Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, chodzi o miejscową szkołę, która przekształcona została w koszary. Rosyjscy żołnierze, w obawie przed ostrzałem, zmuszają dzieci i nauczycieli do lekcji w tym budynku.

19:46, 28.04.2023

Władze Ukrainy zobowiązały się znieść kontrole celne na granicy z Mołdawią, aby usprawnić kolejowy transport towarowy z tym krajem - podały kiszyniowskie media w oparciu o dokumenta na temat porozumienia rządów obu państw.

Ukraińskie służby graniczne nie będą sprawdzać pociągów w punkcie granicznym pomiędzy ukraińskim miastem Reni a mołdawską miejscowością Giurgiulesti.

19:41, 28.04.2023

Liczba zabitych na skutek ataków Rosjan wzrosła do 23. Wśród ofiar jest czworo dzieci.

19:39, 28.04.2023

Pod Bachmutem zginął ochotnik z Irlandii, który walczył za Ukrainę - przekazał "The Independent". Doniesienia te potwierdziła już rodzina Irlandczyka. Finbar Cafferkey miał 40 lat i na ukraińskim froncie przebywał od niedawna.

19:37, 28.04.2023

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hiszpanii wezwało ambasadora Federacji Rosyjskiej, oskarżając przy tym Moskwę o dezinformację - informuje "El Pais". Resort dyplomacji Hiszpanii skierował też protest do ambasadora Rosji w Madrycie Jurija Klymenko w związku z rozpowszechnianiem na oficjalnym koncie misji dyplomatycznej filmu, w którym twierdzi się, że wojska hiszpańskie walczą w Ukrainie.

19:31, 28.04.2023

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) opublikowała dokument, na podstawie którego przypisuje nazistowskim Niemcom zbrodnię katyńską - masakrę ponad 22 tys. Polaków w 1940 r. w rosyjskim obwodzie smoleńskim - napisał lewicowy "El Pais". Zwrócił też uwagę na sugestie prokremlowskich mediów, że Polska dąży do przejęcia zachodniej Ukrainy.

"W Rosji trwa spór o niejasne okoliczności sprawy katyńskiej - czytamy w artykule opublikowanym w oficjalnym czasopiśmie MSZ w Moskwie, na który powołał się hiszpański dziennik. "Dzieje się tak po części z powodu  jawnie wrogiego stanowiska Polski wobec Rosji w ostatnich latach oraz z  powodu niszczenia pomników żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie wyzwalania tego kraju od nazistów” - stwierdziła kremlowska propaganda.

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską. 

19:27, 28.04.2023

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles przekzała, że sześć niemieckich czołgów Leopard 2 jest w Polsce i koleją zostaną przewiezione do Ukrainy. 

19:26, 28.04.2023

W Humaniu, według najnowszych danych w wyniku nocnego nalotu rakietowego zginęły 23 osoby, w tym czworo dzieci - poinformowała ukraińska policja. Podczas ostrzału rakieta uderzyła w budynek wielokondygnacyjnego budynku. 

19:23, 28.04.2023

Broń od zachodnich partnerów znów staje się dla Rosjan nieprzyjemną niespodzianką - ocenił w rozmowie z Espresso TV analityk Iwan Kiriczewski. Wskazał przy tym na amerykańskie wozy dla piechoty morskiej i słoweńskie transportery dla wojsk lądowych. - Sądząc po tonie ich opisów ten sprzęt był dla Rosjan niemiłym zaskoczeniem - stwierdził ukraiński ekspert.

19:17, 28.04.2023

Unia Europejska przyjęła w piątek nowe ramy, które dają jej możliwość nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za wspieranie lub wdrażanie działań podważających suwerenność i niepodległość Mołdawii, a także demokracji w tym kraju.

- Jesteśmy świadkami wzmożonych i ciągłych prób destabilizacji Mołdawii. Nowy system sankcji da nam możliwość dalszego wzmacniania odporności Mołdawii poprzez namierzanie tych, którzy próbują zdestabilizować kraj. To ważny polityczny sygnał wsparcia UE dla Mołdawii w obecnej trudnej sytuacji - powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

19:16, 28.04.2023

Tak teraz wygląda linia frontu w Ukrainie. Na czerwono zaznaczono pozycje armii rosyjskiej.

19:13, 28.04.2023

"Mieszkanka Melitopola, Maryna, przekazała, że Rosjanie najpierw okradli ją z jedzenie, wyłudzili pieniądze za niezraelizowaną obietnicę zatrzymania samochodu, a następnie porwali ją i torturowali. Została ciężko pobita trzy razy, zanim po 22 dniach została zwolniona w ramach wymiany więźniów." - przekazała amerykańska misja przy OBWE.

19:08, 28.04.2023

- Nasz upór i konsekwentne działania, ale także wreszcie zrozumienie i  konstruktywna postawa po stronie Komisji Europejskiej, doprowadziły do stanu regulacyjnego, który mam nadzieję uspokoi sytuację na rynkach rolnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej w miejscowości Zielona (woj. mazowieckie) został zapytany o swoją rozmowę z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, czy można mówić już o efektach. - Odbyliśmy dość długą rozmowę, podczas  której przedstawiłem raz jeszcze sytuację na polskim rynku rolnym - stwierdził Morawiecki.

19:05, 28.04.2023

Prokurator generalny Bułgarii Iwan Geszew, który składa wizytę w Ukrainie, powiedział, że jeśli Władimir Putin przybędzie do Bułgarii, to natychmiast zostanie aresztowany - poinformowały bułgarskie media.

To  pierwsze oficjalne stanowisko władz bułgarskich w sprawie wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora. Dotychczas prezydent Rumen Radew i minister sprawiedliwości Krum Zarkow odmawiali odpowiedzi na pytania w tej  sprawie.

- Bułgaria, jak wszystkie kraje, które należą do MTK, ma obowiązek zatrzymać Władimira Putina, gdyby znalazł się na jej terytorium i  przekazać go Trybunałowi. W tej sprawie bułgarskie stanowisko jest kategoryczne - powiedział Geszew.

19:01, 28.04.2023

Rzecznik prasowy Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ignat przekazał portalowi Ukraińska Prawda, że wieczorny alarm wynika z nowej aktywności lotnictwa strategicznego, taktycznego i dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej.

- Biorąc pod uwagę prawdopodobny czas zbliżenia się w przypadku wystrzelenia rakiety, zdecydowano o ogłoszeniu alarmu lotniczego nad większością terytorium Ukrainy. Odnotowaliśmy start dwóch bombowców Tu-95 oraz dwóch Tu-22M3 z rakietami dalekiego zasięgu. Zaobserwowaliśmy również aktywność myśliwców Su-30 i Su-35 na północy Ukrainy w pobliżu linii frontu  - poinformował płk Ignat.


Twitter
18:59, 28.04.2023

Jestem przekonany, że Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej i NATO - oświadczył w Kijowie prezydent Czech Petr Pavel, który przybył tu w piątek z wizytą wraz z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

- Przywieźliśmy ukraińskim władzom wiadomość, że będziemy po ich stronie. To absolutnie  zrozumiałe, że Ukraina w pełni zasłużyła na członkostwo w NATO i UE - powiedział Pavel na wspólnej konferencji prasowej z Czaputovą i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Twitter
18:54, 28.04.2023

Ukraina przekazała Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża listę z nazwiskami 19 tysięcy ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji - przekazała Maria Mezenczewa, przedstawicielka Ukrainy w Strasburgu.  

18:42, 28.04.2023

W piątek po południu lotnictwo rosyjskie ponownie uderzyło bombami kierowanymi w rejon obwodu czernihowskiego. "Dwa wrogie samoloty nadlatywały trzy razy" - przekazały służby prasowe ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego Północ. Bomby uszkodziły co najmniej osiem budynków - dwa z nich spłonęły. Nie ma jeszcze informacji o poszkodowanych.

Źródło: PAP, Ukrinform, pravda.com.ua, TASS, ria.ru, bbc.com, reuters.com, cnn.com, unian.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d241tts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d241tts
Więcej tematów