Trwa ładowanie...

Putin do Merkel: nie można było dłużej przeciągąć sytuacji z konwojem

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że nie można było dłużej przeciągać sytuacji z konwojem z pomocą humanitarną Rosji dla wschodniej Ukrainy. Merkel wyraziła zaniepokojenie z powodu wjazdu konwoju bez zgody Kijowa; rozmawiała też z Poroszenką.
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: PAP/EPA, Fot: RIA NOVOSTI
d8kjmhq

O rozmowie Putina z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która zadzwoniła do niego w przededniu swojej wizyty na Ukrainie, poinformowała służba prasowa Kremla. Według niej prezydent Rosji oznajmił, że "w obliczu jawnego zwlekania przez Kijów z dostarczeniem rosyjskiej pomocy dla przeżywających katastrofę humanitarną południowo-wschodnich regionów Ukrainy podjęto decyzję o wyjeździe konwoju samochodowego". "Dalsze przeciąganie było niedopuszczalne" - przytacza kremlowska służba prasowa słowa Putina.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył natomiast, że Merkel rozmawiała nie tylko z Putinem, lecz także z szefem państwa ukraińskiego Petro Poroszenką. Seibert powiedział, że kanclerz jest "bardzo zaniepokojona" faktem, iż rosyjski konwój przekroczył granicę bez zgody władz ukraińskich, bez eskorty Czerwonego Krzyża oraz bez uprzedniej kontroli. To oznacza, że Rosja "godzi się na eskalację i tak już napiętej sytuacji" - miała powiedzieć Merkel. Szefowa niemieckiego rządu pochwaliła władze Ukrainy za "spokojną reakcję".

Zdaniem Merkel należy - pomimo rosyjskich działań - zrobić wszystko co możliwe, by konwój dotarł do ludzi będących w potrzebie. Jak zaznaczyła, jej apel dotyczy także ukraińskiego konwoju, blokowanego dotychczas przez separatystów. Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa konwojom spoczywa - zdaniem Merkel - przede wszystkim na separatystach. Merkel wezwała do szybkiego zawarcia rozejmu i zabezpieczenia granicy rosyjsko-ukraińskiej.

d8kjmhq

Według służby prasowej Kremla, która cytuje Putina, w rozmowie wyrażono "poważne zaniepokojenie z powodu zakrojonej na dużą skalę eskalacji operacji siłowej kijowskich władz w obwodach donieckim i ługańskim, co prowadzi do nowych ofiar wśród ludności cywilnej". Putin i Merkel "omówili niektóre kroki, które Rosja i Niemcy mogłyby podjąć w nurcie sprzyjania jak najszybszemu przerwaniu działań bojowych i nawiązaniu wewnątrzukraińskiego dialogu politycznego" - podano. Kremlowska służba prasowa nie ujawniła szczegółów.

Konwój ciężarówek z rosyjską pomocą humanitarną bez uzgodnienia ze stroną ukraińską przekroczył w piątek granicę Ukrainy. Według przedstawiciela władz kontrolowanego przez separatystów Ługańska, wieczorem dotarł do tego miasta.

d8kjmhq

Podziel się opinią

Share
d8kjmhq
d8kjmhq
Więcej tematów