Putin chce "rozbić" NATO. Alarmujący raport
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim raporcie zasugerował, że taktyka wojny hybrydowej, którą Moskwa stosuje na granicy fińsko-rosyjskiej, prawdopodobnie jest częścią szerszego planu. Według think tanku "celem jest destabilizacja państw członkowskich NATO znajdujących się w pobliżu granic Rosji".
21.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:14
ISW zauważa, że obecne napięcia między Rosją a Finlandią są w dużej mierze spowodowane przez sztuczny kryzys migracyjny, który według nich został zaprojektowany przez Rosję na granicy fińskiej.
W związku z tym Finlandia podjęła decyzję o zamykaniu przejść granicznych 17 listopada, a dwa dni później, 19 listopada, ogłosiła plany budowy płotów wzdłuż swojej granicy z Rosją. Te działania były reakcją na informacje, które fińskie władze przekazały 12 listopada, dotyczące napływu osób ubiegających się o azyl na wschodniej granicy kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ISW przypomina o Polsce
Rząd Finlandii oskarżył Rosję o zorganizowanie tego kryzysu migracyjnego. Migranci i uchodźcy, którzy przybywają na granicę Finlandii, to osoby pochodzące z krajów trzecich, takich jak Irak, Syria, Turcja i Somalia, które przekraczają granicę rosyjską.
ISW zwrócił uwagę, że obecna sytuacja na granicy fińsko-rosyjskiej przypomina kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku.
W listopadzie 2021 roku, tysiące migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów przybyły na granicę polsko-białoruską, co spowodowało kryzys humanitarny. Wielu z nich musiało przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach w prowizorycznych obozach w białoruskich lasach.
Destabilizacja NATO i odwrócenie uwagi od Ukrainy
Urzędnicy Unii Europejskiej stwierdzili, że Rosja i Białoruś zaplanowały ten kryzys, wykorzystując migrantów jako pionki w swojej politycznej grze przeciwko krajom UE i NATO. ISW podkreśliło, że Kreml wykorzystał ten spreparowany kryzys w 2021 roku, aby fałszywie oskarżyć NATO o agresję na Białoruś.
Według think tanku, obecny konflikt graniczny między Rosją a Finlandią prawdopodobnie jest "odbiciem strategii Moskwy, której celem jest destabilizacja państw NATO" w regionie i "odwrócenie uwagi od konfliktu w Ukrainie".
"Jednym z celów Putina przy rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. był rozpad NATO – cel, do którego nadal dąży" - czytamy w raporcie ISW.
Rosja groziła Finlandii
Finlandia dołączyła do NATO 4 kwietnia 2023 roku. Tego samego dnia rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że Rosja będzie "zmuszona do podjęcia działań odwetowych" wobec Finlandii.
W raporcie ISW czytamy: "ISW konsekwentnie ocenia, że jednym z celów Putina przy rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. był rozpad NATO – cel, do którego nadal dąży".