Pushbacki na polskiej granicy? Komisarz RE wydał opinię
Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Michael O'Flaherty opublikował komentarz dla Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Stwierdził w nim, że na granicy polsko-białoruskiej nadal występuje praktyka tzw. pushbacków bez indywidualnej oceny wniosków o azyl.
Michael O'Flaherty opublikował komentarze związane ze skargami złożonymi w ETPC przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Komisarz poinformował, że przesłał uwagi Wielkiej Izbie ETPC, która w lutym 2025 r. zacznie rozpatrywać skargi. Przedstawiciel Rady Europy będzie interweniował jako strona trzecia w tym postępowaniu. We wrześniu O'Flaherty odwiedził Polskę.
Komisarz o pushbackach
Jednym z wniosków z tej misji jest stwierdzenie, że, jak ocenia komisarz RE, utrzymuje się praktyka tzw. pushbacków, czyli przymusowego odsyłania imigrantów z powrotem na Białoruś bez umożliwienia im złożenia wniosku o azyl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krwawa akcja pod Wuhłedarem. Rosjanie mocno oberwali
"W niektórych przypadkach dotyczy to osób, które formalnie poprosiły o azyl na terytorium Polski. Niektóre osoby, które zażądały ochrony międzynarodowej w Polsce zostały zawrócone na Białoruś i podjęły liczne dalsze próby przedostania się do Polski" – głosi komentarz.
O'Flaherty ocenił także, że utrzymuje się problem z faktycznym dostępem do procedury ochrony międzynarodowej i poinformował, że otrzymał doniesienia o odmowie takiego dostępu. Wskazał ponadto, że organizacje społeczne otrzymały w pierwszym półroczu 2024 roku prawie 4 tys. próśb o pomoc humanitarną na granicy.
Sytuacja na granicy nie jest wyjątkowa?
Komisarz zaznacza, że "rola, jaką odgrywa Białoruś w kierowaniu osób ubiegających się o azyl na granice państw członkowskich Rady Europy (...) została dobrze udokumentowana". Ocenia przy tym w dokumencie, że "sytuacje, gdy państwa kierowały bądź manipulowały przepływem imigrantów bądź ubiegających się o azyl na granice państw członkowskich RE istniały przez wiele lat", i że państwa RE odpowiedziały na te wyzwania w ramach zobowiązań, jakie nakłada na nie Europejska Konwencja Praw Człowieka.
Skarga do ETPC, do której odnosi się komisarz, to "R.A. i inni przeciwko Polsce". Dotyczy ona 32 obywateli Afganistanu, którzy w 2021 roku przekroczyli granicę polsko-białoruską i zostali zatrzymani przez polskie służby, które uniemożliwiły im opuszczenie terenu przygranicznego.