Wyspy Kurylskie
Jeszcze rok temu Japonia i Rosja zapewniały, że starają się rozwiązać spór terytorialny o część Wysp Kurylskich. Pozwoliłoby to obu krajom na podpisanie traktatu pokojowego oficjalnie kończącego II wojną światową. To właśnie spór o wyspy Kunaszyr, Iturup, Szykotan i Habomai od niemal 70 lat wstrzymuje jego zawarcie. Jednak po ostatnim oświadczeniu Rosji perspektywa ta może się ponownie wydłużyć.
Jak podawała niedawno Polska Agencja Prasowa, Moskwa zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat odbudować wojskową infrastrukturę na dwóch spornych wyspach, czemu sprzeciwia się Tokio. Japończycy domagają się bowiem zwrotu tych terytoriów, zajętych w 1945 r. przez ZSRR.
W połowie kwietnia agencja Kyodo informowała, że rosyjskie samoloty wojskowe (bombowce Tu-95 lub zwiadowcze Ił-20) przez tydzień, każdego dnia, pokazywały się blisko japońskiej granicy, stawiając tamtejsze siły powietrzne na nogi. - Takich nietypowych lotów nie widziano nawet w czasach zimnej wojny - ocenił japoński minister obrony Itsunori Onodera.
Na zdjęciu: Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty na wyspie Kunaszyr; 2010 r.