Trwa ładowanie...

Akcja służb na Śląsku. Tak wykorzystali powódź

Wykorzystując sytuację powodziową, wyłudzali dane do logowania na portalach społecznościowych. Dwaj mężczyźni, zatrzymani na Śląsku, stworzyli infrastrukturę informatyczną, umożliwiającą im przekręty na szeroką skalę.

Publikowali fake newsy na temat powodzi. Przekręty na szeroką skalęPublikowali fake newsy na temat powodzi. Przekręty na szeroką skalęŹródło: Pexels
d2s4bdm
d2s4bdm

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska zatrzymali dwie osoby, które wykorzystując sytuację powodziową, wyłudzały dane do logowania na portalach społecznościowych.

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, zatrzymani stworzyli infrastrukturę informatyczną, służącą do przejmowania kont na masową skalę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WOT zastąpił obronę cywilną? Jest odpowiedź eksperta

Internetowi szabrownicy w rękach policji

Zatrzymani to dwaj mężczyźni, obywatele Polski, którzy wpadli na Śląsku. Zamieszczali w sieci fałszywe informacje dotyczące m.in. skutków powodzi, czy zmyślone incydenty związane z żywiołem. Dołączali do tego filmy, których obejrzenie było jednak możliwe tylko po zalogowaniu się na własny profil.

Gdy internauci klikali w link, przestępcy przejmowali ich dane do logowania. Do sieci trafiło co najmniej 7 takich informacji.

d2s4bdm

Policja bada skalę wyłudzeń danych. Wskazuje, że przejmowanie kont dawało podejrzanym wiele możliwości rozwijania procederu, mogli też dokonywać innych przestępstw na konto oszukanych osób, jak np. wyłudzenia metodą na blik.

Źródło: RMF24/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2s4bdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s4bdm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj