Publikacja orzeczenia TK we wtorek lub środę
"Dziennik Ustaw" z orzeczeniem Trybunału
Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej zostanie
opublikowany we wtorek lub w środę - poinformował rzecznik
rządu Jan Dziedziczak.
Wszystko przebiega zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. Wyrok TK jak również inne oczekujące ustawy i rozporządzenia zostaną opublikowane bezzwłocznie - zapewnił.
Dziedziczak powiedział, że obecnie trwają procedury techniczne i wyrok zostanie opublikowany w druku już we wtorek albo najpóźniej w środę. Rzecznik zaznaczył, że druk ustaw w "Dzienniku Ustaw" odbywa się zgodnie z ustaloną kolejnością dokumentów wpływających do rządowego Centrum Legislacyjnego.
Według Dziedziczaka, nawet jeżeli "Dziennik Ustaw" zostałby opublikowany w środę, to byłaby to "najszybsza publikacja wyroku TK w ciągu ostatnich dwóch lat". Średnia oczekiwania na publikację wyroku TK w tym okresie wynosiła ok. 9 dni - podkreślił rzecznik rządu.
Biuro prasowe TK w komunikacie przekazanym podkreśliło, że publikacja wyroków Trybunału ma charakter priorytetowy w stosunku do ogłaszania innych aktów prawnych, gdyż "podlega konstytucyjnej dyspozycji niezwłoczności ogłoszenia".
Z kolei premier Jarosław Kaczyński mówił we wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia": Nie ukrywam, że nie mam ani żadnego politycznego, ani prawnego tym bardziej zobowiązania do tego, żeby się w tym momencie spieszyć. Rzecz idzie normalnym torem.
Wcale nie wykluczam, że dzisiaj, ale na pewno nie z rana, nie teraz czy za godzinę, to zostanie opublikowane, być może to będzie jutro, być może pojutrze, nie potrafię powiedzieć. Ale postępujemy wedle normalnej zasady - z naszego punktu widzenia to jest po prostu jeden z aktów, który musi być w odpowiednim trybie ogłoszony, ale pośpiech, którym kierował się tutaj Trybunał, nie dotyczy nas, my nie widzimy żadnego powodu, żeby się w tej sprawie spieszyć - zaznaczył szef rządu.
We wtorek, 15 maja, mija termin składania oświadczeń lustracyjnych do IPN. Oznacza to, że ci, którzy do wtorku nie złożą oświadczeń, mogą stracić pracę, choć odzyskają ją zapewne po odwołaniu do sądu. W zeszły piątek TK zakwestionował dużą część nowej ustawy lustracyjnej; orzeczenie obowiązuje po opublikowaniu w "Dzienniku Ustaw".