Przywódcy UE zachęcają do głosowania za unijną konstytucją
Prezydent Francji Jacques
Chirac i premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero
przekonywali w piątek na spotkaniu w Barcelonie do głosowania za
ratyfikacją konstytucji Unii Europejskiej.
12.02.2005 | aktual.: 12.02.2005 07:27
Na odległość dołączyli do nich kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i premier Włoch Silvio Berlusconi, którzy z powodu grypy nie zdołali przybyć do stolicy Katalonii na zapowiedziany wcześniej czterostronny szczyt, poprzedzający o tydzień hiszpańskie referendum w sprawie konstytucji UE. Obaj chorzy politycy przesłali listy z gorącym poparciem dla konstytucji i zachętami dla Hiszpanów, by głosowali "tak".
Apel do Hiszpanów
Chirac, Zapatero, Schroeder i Berlusconi zgodnie wezwali Hiszpanów, którzy jako pierwsi w Europie idą do urn w sprawie konstytucji, by jak najliczniej wzięli udział w zapowiedzianym na 20 lutego referendum.
Życzę narodowi hiszpańskiemu, by w dobitny sposób wskazał innym drogę, biorąc masowy udział w tym głosowaniu - powiedział Chirac, podkreślając, że konstytucja jest potrzebna Unii Europejskiej i nawołując Hiszpanów, by "dali przykład całej Europie".
Zjednoczenie Europy zakotwiczyło demokrację i pokój na naszym kontynencie. Oznacza to, że wojny i dyktatury na zawsze zginą z Europy - powiedział z kolei Zapatero na spotkaniu w stolicy Katalonii. Wezwał obywateli swego kraju, by udając się za tydzień do urn swym wyborem "potwierdzili (...), że 21. wiek będzie stuleciem pokoju i wolności, a nie wojen i dyktatur".
Uznanie sukcesu
Konstytucja to wyraz uznania naszego sukcesu, a także gest nadziei - powiedział hiszpański premier. Nikt nie może mieć wątpliwości, że w Unii Europejskiej lepiej nam się żyje. Zwrócił uwagę, że sam jest socjalistą, Chirac zaś - konserwatystą. Ale z taką samą siłą bronimy "tak" dla europejskiej konstytucji - oświadczył.
"Konstytucja europejska zapewnia rozwój demokracji i zbliżenie do obywatela" - napisał z kolei Schroeder w swym posłaniu. Zapewnia ona również zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ ułatwia wspólną walkę przeciwko terroryzmowi i zorganizowanej przestępczości - ocenił.
Szef rządu niemieckiego podkreślił, że hiszpańskie "tak" zachęci innych Europejczykow do poparcia "Traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy", zwłaszcza, jeśli frekwencja w hiszpańskim referendum i przewaga głosów za traktatem będą duże.
Posłania Schroedera i Berlusconiego zostały odczytane podczas piątkowego szczytu w Barcelonie, w którym pod nieobecność obu chorych polityków wzięli udział tylko przywódcy Hiszpanii i Francji.
Wyraźna przewaga
Sondaże poprzedzające referendum w Hiszpanii wskazują na wyraźną przewagę zwolenników ratyfikacji Traktatu. Pewne obawy budzi jednak perspektywa niskiej frekwencji, bowiem w ostatnich sondażach gotowość pójścia do urn wyraziło tylko 46% respondentów.
Uroczystość w nowoczesnym pałacu kongresowym, w której wzięli udział Zapatero i Chirac, wypełniły występy muzyczne, w tym z udziałem miejscowego dziecięcego chóru "l'Orfeu Catala", który po katalońsku odśpiewał "Odę do Radości" z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.
W pobliżu pałacu kongresowego około pół tysiąca osób demonstrowało przeciwko ratyfikowaniu przez Hiszpanię konstytucji UE, krytykując ją za zbytni liberalizm i brak gwarancji socjalnych.
Do przeciwników konstytucji zalicza się wielu Katalończyków, którzy podobnie jak mieszkańcy wielu innych regionów europejskich krytykują ją za niedowartościowanie ich ambicji do jak najszerszej autonomii wewnątrz państw członkowskich UE.