Trwa ładowanie...

Przytłaczające wyniki sondażu. Ponad połowa Finów spodziewa się wojny

Ponad połowa ankietowanych uważa, że ​​Finlandia musi przygotować się do wojny w ciągu najbliższych kilku lat. Tego zdania są zarówno starsi, jak i młodsi obywatele, niezależnie od poglądów politycznych - tak wynika z sondażu "Helsingin Sanomat".

Fińscy żołnierzeFińscy żołnierzeŹródło: GETTY, fot: SOPA Images
d49wo1y
d49wo1y

Największy fiński dziennik "Helsingin Sonomat" opublikował wyniki najnowszego badania na temat ryzyka wojny. I tak ponad połowa respondentów (53 procent) jest pewna, że jeśli Rosji uda się choć częściowo przejąć ziemie Ukrainy, w ciągu najbliższych lat zaatakuje kraje NATO. Inaczej sądzi zaledwie 16 proc. ankietowanych. Pozostali nie mają zdania na temat.

W związku z zagrożeniem aż 50 proc. badanych uważa, że Finlandia powinna przygotować się na ewentualną eskalację konfliktu Ukraina - Rosja - także na jej terenie w ciągu kilku następnych lat. Twierdzą tak zarówno przedstawiciele młodszej grupy badanych, jak i starsi Finowie - niezależnie od płci czy poglądów politycznych. Przeciwnego zdania jest zaledwie 13 proc. badanych. Reszta nie potrafiła odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Chociaż połowa Finów jest zdania, że ​​przygotowania się do wojny są konieczne, z badania wynika, że ​​tylko część respondentów (co piaty) na własną rękę podjęła konkretne działania w tym kierunku. 45 proc. ankietowanych nie myśli o rozpoczęciu przygotowań do ewentualnej eskalacji konfliktu zbrojnego.

d49wo1y

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie załamują ręce. Broń z USA wróciła na front

Jedna piąta respondentów uważa, że ​​Zachód powinien zacząć namawiać Ukrainę do pokoju, nawet jeśli będzie się to wiązało z utratą części terytorium. Ponad dwa razy więcej badanych (43 proc.) nie zgadza się z tym twierdzeniem.

Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line w dniach 15-20 grudnia 2023 roku przez firmę Verian na zlecenie "Helsingin Sonomat". Analizą objęto grupę 1047 internautów powyżej 18. roku życia.

d49wo1y

Źródło: "Helsingin Sanomat"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49wo1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d49wo1y
Więcej tematów