Przyłębska: Trwa nagonka na Trybunał Konstytucyjny
- Od wielu lat trwa nagonka na polski Trybunał Konstytucyjny, polski rząd i polskiego ustawodawcę. Próbuje się narzucić określone działania, odwołując się do jakichś zasad praworządności, tylko nie formułując ich w odniesieniu do uniwersalnych zasad dla wszystkich państw - przekazała prezes TK Julia Przyłębska w "Gościu Wiadomości".
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu procedury przeciwnaruszeniowej wobec Polski. W opublikowanym uzasadnieniu wyjaśniono, że decyzja jest wynikiem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa państwowego nad unijnym.
Do sprawy odniosła się prezes TK Julia Przyłębska na antenie TVP Info. - Komisja Europejska zwraca się do rządu polskiego i mówi, że TK zmieni swoje orzeczenie, orzekał inaczej. To trochę tak, jakby KE oczekiwała, że polski premier wzorem kanclerz Merkel zaprosi na obiad sędziów TK na obiad i powie, że "mamy życzenie z KE" - stwierdziła Przyłębska.
Przyłębska: To nie jest mój trybunał, to jest Trybunał Konstytucyjny RP
- Trybunał Konstytucyjny jest niezawisłym organem, składa się z 15 sędziów. Nie jest trybunałem Julii Przyłębskiej, tylko Trybunałem Konstytucyjnym RP. Sędziowie są niezależni - oświadczyła prezes TK w "Gościu Wiadomości".
- Od wielu lat trwa nagonka na polski Trybunał Konstytucyjny, polski rząd i polskiego ustawodawcę. Próbuje się narzucić określone działania, odwołując się do jakichś zasad praworządności, tylko nie formułując ich w odniesieniu do uniwersalnych zasad dla wszystkich państw. Traktowanie Polski w odmienny sposób pokazuje, że Unia Europejska przez swoje działania narusza traktaty - przekazała Przyłębska.
Jak dodała, "jeżeli nastąpi próba odbierania Polsce suwerenności, to będzie to niezgodne z polską Konstytucją". - To my działamy lege artis, zgodnie z obowiązującym prawem - zaznaczyła prezes TK na antenie TVP Info.
- Powinniśmy pokazywać też Europie, że są granice i nie można ich przekraczać. Polska nie przekracza granic traktatowych, ale cały czas zmusza się nas, abyśmy działali inaczej niż wskazuje to prawo - stwierdziła Przyłębska. - Tak - przytaknęła Holecka.
Jak wskazała, "wiele środowisk w Unii Europejskiej podkreślały, że polski TK działał zgodnie z obowiązującym prawem, a nawet przyznawali Polsce rację".
Na antenie TVP Info poruszono również kwestię unijnego mechanizmu praworządności. W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. - Tak, ten wniosek wpłynął. Będzie wkrótce rozpatrzony - zapewniła Przyłębska.
W poniedziałek Andrzej Duda zdecydował się zawetować nowelizację ustawy medialnej. Mimo wątpliwości, prezydent nie skierował projektu do Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowie prowadząca Danuta Holecka nie poruszyła jednak tego wątku.