Trwa ładowanie...

Przybędzie policjantów w wydziałach ruchu drogowego i kontroli trzeźwości

Zwiększenie liczby policjantów wydziałów ruchu drogowego w całym kraju oraz częstsze akcje "trzeźwy poranek" - takie m.in. decyzje zapadły podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości, które odbyło się w piątek w MSW.

Share
Przybędzie policjantów w wydziałach ruchu drogowego i kontroli trzeźwości
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d1z1bl9

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do rządu, w trwającym kilka godzin roboczym spotkaniu uczestniczył Bartłomiej Sienkiewicz, Marek Biernacki oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz. Naradę zwołano w związku z wypadkiem w Kamieniu Pomorskim, gdzie w środę pijany kierowca wjechał w grupę ludzi na chodniku. Zginęło sześć osób: pięcioro dorosłych, w tym policjant z żoną, i jedno dziecko. Dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu.

- Podczas spotkania zdecydowano między innymi, że policjanci ruchu drogowego będą prowadzić więcej niż dotychczas akcji "Trzeźwy poranek". Będzie także więcej funkcjonariuszy w komórkach ruchu drogowego na terenie kraju - potwierdził p.o. rzecznik prasowy MSW Paweł Majcher.

d1z1bl9

Przypomniał, że policjanci ruchu drogowego codziennie kontrolują trzeźwość kierowców w wielu polskich miastach. Np. w kolejnych dniach po popularnych imieninach, prowadzą akcję "trzeźwy poranek". W jej wyniku za każdym razem zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy.

Minister sprawiedliwości przedstawił m.in. dane dotyczące liczby osób prawomocnie skazywanych za jazdę po pijanemu. Według danych MS spośród 62 412 osób prawomocnie skazanych w 2012 r. po raz pierwszy za jazdę w stanie nietrzeźwości 26 765 usłyszało kary pozbawienia wolności, ale kary te bez zawieszenia wymierzono 517 osobom. W roku 2011 prawomocnie za ten czyn skazano 69 171 osób, kary więzienia wymierzono 31 542, z czego bez zawieszenia 669. Z kolei w 2010 r. skazano 73 105 osób, na kary pozbawienia wolności skazano 36 302 osoby, z czego 842 bez zawieszenia.

Więcej kar bezwzględnego więzienia jest orzekanych wobec sprawców powtórnego przestępstwa jazdy po pijanemu - w przepisach karnych taki czyn opisany jest w oddzielnym artykule. Na przykład w 2012 r. takich skazań było 12 527, z czego kary więzienia orzeczono wobec 12 411 osób, w tym bez zawieszenia wobec 3 822. Łącznie, w 2012 r., za jazdę po pijanemu - po raz pierwszy lub powtórnie - prawomocnie skazano więc 74 939 osób, z czego 39 176 usłyszało wyroki pozbawienia wolności, w tym 4 339 bez zawieszenia.

d1z1bl9

Podziel się opinią

Share
d1z1bl9
d1z1bl9
Więcej tematów