"Przez tych trzech panów". Oburzenie po decyzji Sejmu
Sejm w piątek nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Do przyjęcia ustawy zabrakło zaledwie trzech głosów.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 215 posłów, przeciw uchwaleniu było 218 posłów, a wstrzymało się 2 posłów. Wcześniej posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie w drugim czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego.
Projekt nowelizacji Kodeksu karnego został złożony przez posłów Lewicy i był jednym z czterech poselskich projektów, które po kwietniowym posiedzeniu Sejmu zostały skierowane do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Członkowie komisji zajęli się nim w pierwszej kolejności.
Pod koniec czerwca komisja pozytywnie zaopiniowała projekt. Przewidywał on zmiany polegające przede wszystkim na dekryminalizacji pomocy w aborcji oraz przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży.
"A więc tak. Donald Tusk definiował sytuację kobiet za rządów PiS jako 'piekło'. Elementem wyjścia z piekła miała być depenalizacja aborcji. W głosowaniu nie wziął udziału Roman Giertych. Jeśli Tusk nie usunie go z klubu, będzie to zwyczajna kpina z własnych wyborczyń i obietnic" - pisze dziennikarz Janusz Schwertner.
Dziennikarka Kamila Biedrzycka dodaje: "Trzema głosami Sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Zabrakło trzech głosów. Ilu posłów KO nie wzięło udziału w głosowaniu? Trzech. W tym Roman Giertych. Brawo, Koalicjo, brawo… "
"Przez tych trzech panów nie będziemy mieć ładnych rzeczy" - pisze posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.
Dominika Długosz zamieściła zdjęcie, z którego wynika, że podczas głosownia nie było obecnych trzech posłów KO: Romana Giertycha, Krzysztofa Grabczuka i Waldemara Sługockiego.
Rafał Bochenek z PiS napisał: "Ups, Donald Tusk i koalicja ma chyba kłopot... Naobiecywali i chcieli depenalizować działania przestępcze, ale na szczęście jest jeszcze DUCH W NARODZIE Zawsze #ZaŻyciem ! Zawsze po stronie DOBRA! Aborcja zawsze jest Złem!".
Dziennikarka Agata Szczęśniak dodaje: "Czyli partner, partnerka, matka, siostra — nadal będą karani, jeśli pomogą partnerce, córce, siostrze przerwać ciążę. Zaprawdę państwo przyjazne rodzinom".
Obecnie art. 152 k.k. mówi, że "kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Przewiduje też taką samą karę za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji. Projektodawcy chcieli zmienić te przepisy, ponieważ wyszli z założenia, że skoro przerwanie własnej ciąży nie jest czynem karalnym, to również pomoc w aborcji nie powinna być kryminalizowana. Dlatego też projekt nowelizacji uchyla te dwa paragrafy.
Do projektu przyjęto również poprawki wiceprzewodniczącej komisji, a jednocześnie przedstawicielki wnioskodawców, posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Posłanka wyjaśniła, że zdecydowała się na nie po wysłuchaniu głosu ekspertów. W wyniku tych poprawek wprowadzono zapis, że kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę poza przypadkami wskazanymi w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, jeżeli od początku ciąży upłynęło więcej niż 12 tygodni, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat pięciu.