Trwa ładowanie...

Przez nakładkę w bankomacie okradziono konta poznaniaków

W bankomacie, znajdującym się w jednym z centrów handlowych w Poznaniu, zainstalowano nakładkę kopiującą pasek magnetyczny kart bankomatowych. W ten sposób złodzieje okradli przynajmniej 18 osób, z których kont zniknęło łącznie 27 tys. zł.

Przez nakładkę w bankomacie okradziono konta poznaniakówŹródło: WP, fot: Zenon Kubiak
duwnvd2
duwnvd2

Pierwsi oszukani zgłosili się na policję w niedzielę, 1 marca.

- Na komisariat Poznań-Grunwald zgłosiło się 13 osób twierdzących, że z ich kont zniknęły pieniądze, których oni nie wypłacali. Kolejne pięć osób zgłosiło się na inne komisariaty. Wszystkie te osoby łączyło to, że pieniądze z ich kont zostały wypłacone w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. – Poszkodowanych łączy także to, że wszyscy w ostatnim czasie korzystali z tego samego bankomatu znajdującego się przy ul. Góreckiej – dodaje.

Chodzi o bankomat Banku Zachodniego WBK, który znajduje się w centrum handlowym Panorama. Łączne straty poszkodowanych to około 27 tys. zł, ale niewykluczone, że wkrótce na policję zgłoszą się kolejne osoby, którym wyczyszczono konta.

Jak doszło do przestępstwa? To przypadek tzw. skimmingu – złodzieje instalują w bankomatach urządzenia skanujące pasek magnetyczny kart, dzięki którym zdobywają dostęp do konta jej właściciela. Są to najczęściej nakładki instalowane na oryginalnych urządzeniach, które na ogół są niezauważalne dla użytkownika. Podobną nakładkę odkrył na bankomacie przy rynku Łazarskim jeden z czytelników portalu Lazarz.pl, który sam ją usunął i przesłał zdjęcia do redakcji.

duwnvd2

- Ta osoba wolała sama zdemontować nakładkę i wysłać zdjęcia do portalu, zamiast powiadomić policję, czym utrudniła nam możliwość złapania przestępców – mówi Święcichowski.

Policja nie zdradza więcej szczegółów, m.in. tego, czy feralny bankomat przy ul. Góreckiej był objęty monitoringiem.

- Na tym etapie nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów, aby jak najszybciej złapać sprawców – mówi Święcichowski.

Przedstawiciele banku w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zapewnili, że bankomat jest już bezpieczny, a osoby, które padły ofiarą kradzieży, powinny złożyć reklamacje.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

duwnvd2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duwnvd2
Więcej tematów