Trwa ładowanie...
d4n1wc4

Przewodniczący Bundestagu chce budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble udzielił poparcia projektowi budowy pomnika polskich ofiar Niemców z czasów II wojny światowej w Berlinie. Pomysł cieszy się również aprobatą części niemieckich posłów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wolfgang Schaeuble
Wolfgang Schaeuble (East News)
d4n1wc4

- Taki pomnik zachęci do większego zastanowienia się nad cierpieniem Polaków pod niemiecką okupacją i narodowosocjalistycznym terrorem - powiedział na łamach "Sueddeutsche Zeitung".

Zdaniem przewodniczącego niższej izby niemieckiego parlamentu, monument przyczyniłby się do "lepszego zrozumienia punktu widzenia naszych sąsiadów na dzisiejsze wyzwania w Europie, który jest współtworzony przez tamte doświadczenia". Jak twierdzi, miejsce pamięci ma "wskazywać na wspólną przyszłość obu narodów".

d4n1wc4

Schaeuble opowiedział się za budową pomnika już podczas tegotocznych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przewodniczący Bundestagu nie jest odosobniony w poparciu dla tej inicjatywy. "Sueddeutsche Zeitung" podaje, że za budową monumentu jest gotowych zagłosować 240 posłów wszystkich frakcji poza deputowanymi narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Z pomysłem budowy pomnika w 2017 roku wystąpił emerytowany szef Federalnego Urzędu Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego Florian Mausbach. Jako jego lokalizację zaproponował plac Askański, nieopodal ruin zburzonego w czasie wojny dworca kolejowego.

Zobacz także: Sienkiewicz ostro: PiS nie dorasta do pięt emerytce, która na niego głosuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n1wc4

Podziel się opinią

Share

d4n1wc4

d4n1wc4
Więcej tematów