ŚwiatNiemcy. Rząd kupuje tabletki z jodem w obawie przed katastrofą atomową

Niemcy. Rząd kupuje tabletki z jodem w obawie przed katastrofą atomową

Niemiecki Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem rozwiał plotki. To prawda, że kraj kupił 190 milionów tabletek z jodem dla swoich obywateli. Lekarstwo ma ich zabezpieczyć na wypadek katastrofy atomowej. Zakup może dziwić, ponieważ Niemcy likwidują wszystkie elektrownie atomowe. Jest na to jednak wytłumaczenie.

Niemcy. Rząd kupuje tabletki z jodem w obawie przed katastrofą atomową
Źródło zdjęć: © East News | JEAN MARC QUINET/Reporter

Niemieccy eksperci nie mają wątpliwości. Nie musi dojść do katastrofy na terenie Niemiec, żeby zdrowie mieszkańców było zagrożone. Tak naprawdę najbardziej niebezpieczne byłyby dla Niemców wypadki w sąsiedzkich krajach - Belgii, Szwajcarii lub Czechach.

Niemcy. Wszystko się może zdarzyć

Nic nie zapowiada, żeby zagraniczne reaktory miałyby zostać zamknięte w najbliższym czasie. Co gorsza, stan elektrowni pogarsza się z każdym rokiem. Niemcy postanowiły wyjść temu naprzeciw.

Wiedzą, że sami nie mogą wykluczyć prawdopodobieństwa niewielkich wypadków w trakcie procesie likwidacji. Do 2022 roku mają zostać zamknięte wszystkie elektrownie atomowe w Niemczech.

Lepiej dmuchać na zimne

Niemcy są czujni i chcą uniknąć powtórzenia katastrofy japońskiej Elektrowni Atomowej Fukushima z 2011 roku. Specjalnie powołana komisja dokonała analizy japońskiego wypadku, a następnie na podstawie wyników badań wydała polecenia dla władz Niemiec.

– Jeszcze przez wiele dni po awarii może dochodzić do promieniowania, a w przypadku zmiany kierunku wiatru może to dotyczyć większych obszarów niż w przypadku promieniowania trwającego jeden dzień – podkreśla Wolfgang Mueller, szef komisji.

„Daleka strefa” zagrożenia wokół elektrowni dla ciężarnych kobiet oraz dzieci i młodzieży do lat 18 obejmuje cały teren Niemiec. Jest to odpowiedź, dlaczego państwo zwiększyło zapasy jodu.

Zakup 190 milionów tabletek z jodem kosztował niemiecki rząd 8,4 miliona euro. Władze poszczególnych landów będą odpowiadać za dystrybucję w przypadku możliwej katastrofy atomowej.

Źródło: WPROST

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (228)