PolskaPrzewietrzą Kraków? Powietrze ma być czystsze

Przewietrzą Kraków? Powietrze ma być czystsze

Jakość powietrza jest obecnie priorytetowym zagadnieniem, którym zajmują się władze Krakowa. Właśnie ruszyły badania i pomiary, dzięki którym stworzony zostanie model przewietrzania miasta. W oparciu o nowoczesną technikę, jakość powietrza ma znacznie wzrosnąć.

Przewietrzą Kraków? Powietrze ma być czystsze
Źródło zdjęć: © krakow.pl

W ramach projektu MONIT-AIR Kraków wzbogacił się o nowoczesną aparaturę badawczą. Automatyczna stacja meteorologiczna mierzy temperaturę, wilgotność i promieniowanie. Natomiast SODAR (Sound Detection and Ranging) umożliwia pomiar profilu prędkości i kierunku wiatru oraz wyliczanie parametrów turbulencji. Dane ze stacji meteorologicznej uzupełnią informacje na temat klimatu Krakowa, natomiast efektem pracy SODARU będzie uzyskanie informacji o przemieszczaniu się wiatru w poszczególnych warstwach.

- W grudniu odebraliśmy nowe przyrządy do pomiaru temperatury, wilgotności, promieniowania i prędkości i kierunku wiatru. Pomiary rozpoczęły się już kilka dni temu - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Jan Machowski z urzędu miasta. – Dzięki wynikom tych badań możliwe będzie stworzenie modelu przewietrzania Krakowa, a tym samym polepszenie stanu powietrza – dodaje.

Badania i pomiary odbywają się w ogródku Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej 7. Pomiary sodarowe będą kontynuowane do początku stycznia, a następnie będą realizowane w różnych punktach na terenie Krakowa.

Są to pierwsze badania realizowane przy pomocy tak nowoczesnego urządzenia, a uzyskana wiedza będzie wspomagała podejmowanie działań, które mają poprawić jakość powietrza w Krakowie.

Projekt „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie – MONIT-AIR" to przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Całkowita jego wartość wynosi 3 685 671 zł, natomiast dofinansowanie stanowi 85 proc.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)