Trwa ładowanie...

Prześwietliliśmy biznes żony byłego szefa KNF Marka Ch. "Ewidentny konflikt interesów"

Jak ustaliła Wirtualna Polska, żona byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Joanna Chrzanowska równocześnie zajmuje stanowisko wicedyrektora w NBP oraz prowadzi działalność gospodarczą i jest prezesem spółki MCC Grupa. - To ewidentny konflikt interesów - ocenia Antoni Kamiński, profesor Polskiej Akademii Nauk, były szef Transparency International.

Share
Prześwietliliśmy biznes żony byłego szefa KNF Marka Ch. "Ewidentny konflikt interesów"Źródło: Forum, fot: Arkadiusz Lawrywianiec
d16g0j4

Działalnością gospodarczą Chrzanowskiej zainteresowaliśmy się po wybuchu afery w Komisji Nadzoru Finansowego. Jej główny bohater - Marek Ch. usłyszał we wtorek prokuratorski zarzut. Grozi mu do 10 lat więzienia.. W środę, śledczy kontynuują jego przesłuchanie.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Prywatnie Marek Ch. jest od kilku lat mężem Joanny Chrzanowskiej (w przeszłości Joanny Czupryny). Oboje zanim objęli stanowiska w państwowych instytucjach, postanowili rozkręcić swój biznes pod szyldem MCC Grupa. Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, firma powstała we wrześniu 2011 roku. Jedynym udziałowcem i prezesem spółki był wówczas Marek Ch. Kapitał zakładowy wyniósł 5 tysięcy złotych. Do marca 2016 były szef KNF stał na czele spółki. W międzyczasie (w 2013 r.) w zarządzie spółki pojawia się Joanna Chrzanowska.

d16g0j4

Jak wynika ze sprawozdań finansowych spółki, prowadzenie interesu Chrzanowskim nie idzie najlepiej. W latach 2013 - 2015 firma była praktycznie cały czas na minusie. W 2013 roku – minus 15 tys. zł; w 2014 r. – minus 45 tys. zł., a w 2015 r. – już minus 360 tys. zł. Na wynagrodzenia spółka wydała 57 tys. zł (2013), 345 tys. zł ( 2014), 186 tys. zł (2015 ). W przychodach operacyjnych w 2014 roku wpisana jest dotacja 269 tys. zł. Firma miała też duże koszty działalności operacyjnej 810 tys. zł (2014) i 532 tys. zł (2015).

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

W tym czasie, Marek Ch. robi karierę naukową na SGH i jest świetnie zapowiadającym się ekonomistą. Jego protektorem jest prof. Adam Glapiński, który obejmuje stanowisko prezesa NBP. Kariera Ch. przyspiesza. W październiku 2015 roku trafia do prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Kilka miesięcy później PiS rekomenduje Ch. do Rady Polityki Pieniężnej, by niedługo trafił on do Komisji Nadzoru Finansowego. Zostaje przewodniczącym KNF.

Na początku 2016 roku urzędnik pozbywa się udziałów w spółce na rzecz swojej żony Joanny. Od marca 2016 roku – 100 proc. udziałów w firmie ma pani Chrzanowska. Jest prezesem spółki i równocześnie jedynym jej właścicielem. Według KRS, pełni tę funkcję nadal. Ostatni wpis z KRS pochodzi właśnie z marca 2016 roku i dotyczy zmiany na stanowisku prezesa spółki. Sprawozdań finansowych za 2016 i 2017 rok brak. W tym okresie Chrzanowska dostaje się do NBP. Kiedy dokładnie? Tego pracownicy banku od ponad tygodnia nie chcą nam ujawnić. Jest tam na kierowniczym stanowisku - pełni funkcję wiceszefowej Departamentu Edukacji i Wydawnictw.

d16g0j4

Czym zajmuje się firma Chrzanowskich? W swoim pakiecie usług wymienia m.in. analizy ekonomiczne, doradztwo finansowe i ekspertyzy.

- Jesteśmy marką skupiającą pod swoimi skrzydłami doświadczonych pracowników naukowych wyższych uczelni oraz profesjonalistów. Wspólnie świadczymy najwyższej jakości usługi dla sektora prywatnego i publicznego w zakresie szeroko rozumianego konsultingu. Naszymi atutami są wysoka elastyczność, fachowa wiedza oraz znajomość innowacyjnych rozwiązań z wielu dziedzin. Firma powstała jako spin-out pracowników Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, obejmując w toku działalności także ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego – czytamy na głównej stronie spółki.

Zobacz także: Tomasz Siemoniak o aferze w KNF. "Standard środkowej Azji

Spółka Chrzanowskiej chwali się na swojej stronie, że współpracowała z największymi instytucjami państwowymi. - Sektor publiczny to wymagający partner. O wartości naszej oferty świadczy lista instytucji publicznych, które zdecydowały się nam zaufać. W ciągu ostatnich trzech lat współpracowaliśmy m.in. z: Kancelarią Prezydenta, Kancelarią Sejmu, Kancelarią Senatu, MON, MSZ, MSWiA, Trybunałem Konstytucyjnym – czytamy na stronie firmy. Strona MCC Grupa wydaje się być dawno nie aktualizowana. Z jakiego okresu są dane dotyczące współpracy z państwowymi instytucjami - trudno powiedzieć. Telefon do firmy podany na stronie jest nieaktualny. Z Krajowego Rejestru Sądowego również nie jesteśmy w stanie tego wywnioskować. Podkreślmy, że w KRS nie ma sprawozdań finansowych za 2016 i 2017 rok.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Według profesora Antoniego Kamińskiego z Polskiej Akademii Nauk, specjalisty ds. korupcji politycznej - Chrzanowska pracując na kierowniczym stanowisku w NBP, a równocześnie prowadząc działalność gospodarczą łamie prawo. - Mamy do czynienia z ewidentnym konfliktem interesów. Firma pani Chrzanowskiej świadczy finansowe usługi doradcze a zakres działalności firmy jest w dużej mierze zbieżny z działalnością Narodowego Banku Polskiego, w którym pani Chrzanowska pracuje. I nie ma tu znaczenia, że NBP jest instytucją niezależną od innych organów władzy. Urzędnicy na kierowniczych stanowiskach nie powinni prowadzić działalność gospodarczej - ocenia prof. Antoni Kamiński.

d16g0j4

Według przepisów ustawy antykorupcyjnej, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w urzędach państwowych nie mogą być członkami zarządów spółek prawa handlowego; posiadać więcej aniżeli 10 proc. w spółkach prawa handlowego; prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością.

Pytania do NBP w sprawie Chrzanowskiej wysłaliśmy już 20 listopada. Mimo naszych wielokrotnych próśb o nadesłanie odpowiedzi, biuro prasowe NBP milczało. Również rzecznik banku nie zareagował na naszą prośbę o kontakt telefoniczny.

Pytania wysłaliśmy również bezpośrednio do Joanny Chrzanowskiej na służbowego maila. Również bez odzewu.

Bezpośrednią przełożoną żony byłego szefa KNF, dyrektorem departamentu Wydawnictw i Edukacji jest Anna Kasprzysiak. W przeszłości była żona Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora ds. służb specjalnych. Ich syn Kacper Kamiński, z rekomendacji NBP dostał posadę w Banku Światowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16g0j4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16g0j4
d16g0j4
Więcej tematów