Przerwa w dostawie prądu. Jak się przygotować na brak prądu i blackout?

Jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze, zwiększa się zapotrzebowanie na użycie prądu. Nawet krótkotrwała przerwa w jego dostawie może sparaliżować i mocno utrudnić działanie gospodarstw domowych, prywatnych placówek oraz wielu przedsiębiorstw. Czy Polsce grozi blackout? Jak przygotować się na nagłe awarie zasilania?

Czym jest blackout? Jak przygotować się do awarii zasilania?
Czym jest blackout? Jak przygotować się do awarii zasilania?
Źródło zdjęć: © brak prądu | pexels

Co to jest blackout?

Blackout to sytuacja, w której następuje nagłe i rozległe odłączenie energii elektrycznej. W efekcie czego odbiorcy tracą dostęp do prądu. Awaria zasilania może obejmować swoim zasięgiem cały kraj bądź konkretny obszar. Może być także długotrwała bądź trwać krócej - od kilku do kilkunastu godzin.

Przerwy w dostawie prądu. Czy Polsce grozi blackout?

Coraz wyższe ceny prądu to nie jedyne zmartwienie Polaków. Wiele osób obawia się awarii sieci energetycznych. Już pod koniec 2021 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało krótki przewodnik z poradami na temat tego, jak zachować się w przypadku awarii sieci energetycznej. Wówczas miało to związek z pandemią koronawirusa, która zatrzymała w domach wiele osób i tym samym spowodowała zwiększenie zapotrzebowania na prąd.

Według zapewnień Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, opublikowany w mediach społecznościowych przewodnik miał jedynie posłużyć jako broszura edukacyjna, zaś Polsce nie groziło ryzyko blackoutu.

Obecne spekulacje na temat ewentualnych problemów związanych z długotrwałymi przerwami w dostępności prądu są wynikiem kryzysu w systemie elektroenergetycznym. Sytuacja za wschodnią granicą i napaść Rosji na Ukrainę oraz związane z tym trudności z dostępem do surowców energetycznych spowodowały, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy Polsce grozi blackout. Sytuacji nie poprawia także stale ocieplający się klimat.

Rozległa awaria sieci energetycznej mogłaby doprowadzić do paraliżu w wielu miejscowościach w Polsce, a także zablokować wiele szlaków komunikacyjnych, szczególnie jeśli chodzi o polską kolej. Polski Instytut Ekonomiczny studzi obawy obywateli i zapewnia, że ryzyko jej wystąpienia jest znikome. Większe prawdopodobieństwo przerw w dostawie prądu może pojawić się na okrojonym terenie, na przykład konkretnej gminy.

Blackout w Szczecinie

W Polsce do największej awarii sieci energetycznej doszło w 2008 roku w Szczecinie. 8 kwietnia od godziny 3:30 miasto oraz jego okolice zostały pozbawione dostępu do prądu. Od zakończenia II wojny światowej była to największa awaria prądu w naszym kraju. Nie działały wówczas zakłady pracy, uczelnie ani szkoły. Mieszkańcy północno-zachodniej części Polski nie mogli korzystać z transportu publicznego, sklepów, banków oraz urzędów. Problem trwał od wczesnych godzin porannych aż do godziny 18. Za przyczynę awarii podaje się ekstremalne opady mokrego śniegu.

Jak przygotować się na blackout

Wiedza na temat tego, jak zachować się w przypadku nieoczekiwanej i długotrwałej awarii prądu może przydać się także, gdy zaniki zasilania obejmują mniejszy obszar, na przykład gminy czy miasta.

W takiej sytuacji dobrze jest mieć pod ręką powerbank, dzięki któremu można uzupełnić zapasy energii na przykład w telefonie. Dostęp do przenośnego banku energii ułatwi wezwanie pomocy oraz skontaktowanie się z innymi osobami. Warto również wyposażyć się w latarkę oraz świeczki. Najlepiej przechowywać te przedmioty razem z najważniejszymi dokumentami oraz apteczką w łatwo dostępnym miejscu.

W przypadku przerw w dostawie prądu warto pomyśleć również o zabezpieczeniu sprzętów, które na co dzień są stale podłączone do źródła zasilania. Podczas awarii najlepiej jest odłączyć je z gniazdka, aby nie spowodować zwarcia, gdy awaria zostanie rozwiązana.

Dobrze jest także wyposażyć się w kompaktowe radio na baterie, dzięki któremu można mieć bieżący dostęp do informacji. Awarie prądu mogą powodować także przerwy w działaniu bankomatów, dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w gotówkę.

Program 500 plus powinen pozostać, ale prąd możemy kupować z Ukrainy - mówi lider PSL

Wybrane dla Ciebie