Trwa ładowanie...
d34zvc3

Przerażający pomysł Mariusza Błaszczaka. Chce umieszczać uchodźców w kontenerach

MSWiA przygotowało rozporządzenie w sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców. Na ich mocy możliwe będzie umieszczanie uchodźców pod nadzorem - w kontenerach otoczonych drutem kolczastym. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, a Sejm przyjmie ustawę, pod klucz trafią niemal wszyscy uchodźcy szukający schronienia w Polsce, również rodziny z dziećmi. Resort tłumaczy pomysł "masowym napływem" imigrantów do Polski, czemu przeczą statystyki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d34zvc3

Obecnie izolacja jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy nie można ustalić tożsamości cudzoziemca - przypomina "Gazeta Wyborcza". Dziennik podkreśla, że do Polski przyjeżdżają głównie uchodźcy z Czeczenii, i to w nich wymierzone są restrykcje.

Jak wyglądają statystyki? Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w pierwszych trzech miesiącach br. w Polsce wnioski o nadanie statusu uchodźcy objęły 972 osoby. Rok wcześniej w takim samym okresie wnioskami było objętych 2356 osób. Nie ma więc mowy o masowym napływie. Co więcej, PiS zapowiada, że na przyjęcie uchodźców, np. z Syrii, nigdy się nie zgodzi. O deklaracjach rządu w tej sprawie pisaliśmy m.in. TU.

Niechlubny wyjątek Węgier

Kontenerów do pozbawienia cudzoziemców wolności nie stosuje się nigdzie w Europie z wyjątkiem Węgier, którzy ustawili je w strefach tranzytowych w marcu. Uchodźcy mają w nich czekać na rozpatrzenie wniosków azylowych.

d34zvc3

Pomysł Węgrów spotkał się z krytyką Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka i Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, powołując się na wyroki w sprawach Belgii i Wielkiej Brytanii, stwierdza, że postępowanie władz może narazić Polskę na pozwy o odszkodowania przed międzynarodowymi sądami.

"Postępująca dehumanizacja uchodźców"

Zdaniem Marty Górczyńskiej z HFPC warunki w strzeżonych kontenerach będą bliskie więziennym. - Zakwaterowanie w nich rodzin trudno uznać za humanitarne - podkreśliła prawniczka w rozmowie z "GW".

- Obowiązkiem państwa jest chronić osoby objęte procedurą. Tymczasem polski rząd odbiera im prawa. To postępująca dehumanizacja uchodźców - dodała.

Przeczytaj również: Nieludzkie zachowania w ośrodku dla uchodźców w Białej Podlaskiej?

d34zvc3

Podziel się opinią

Share

d34zvc3

d34zvc3
Więcej tematów