Przepisy ustawy o detektywach - niekonstytucyjne
(PAP/Tomasz Gzell)
Przepisy ustawy o usługach detektywistycznych, wprowadzające z mocą wsteczną możliwość karania detektywów, są niezgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.
Prezydent zaskarżył do Trybunału przepisy ustawy, które z mocą wsteczną nakładają na osobę prowadzącą działalność detektywistyczną obowiązek ubiegania się o licencję. Za prowadzenie działalności bez licencji detektyw może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej - nawet, jeśli ten zawód wykonywał już wcześniej.
Według Trybunału, ustawodawca źle ustanowił czas, który będzie dzielił wejście w życie ustawy od momentu jej ogłoszenia.
Z orzeczenia Trybunału wynika, że detektywi, którzy po 1 lipca zaczęli swoją działalność i nie mają licencji, nie będą pociągnięci do odpowiedzialności, jednak w momencie, gdy zacznie obowiązywać ustawa o usługach detektywistycznych, będą musieli spełniać jej wymogi.
W związku z tym, że Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis określający datę wejścia w życie ustawy, obowiązywać będzie w tym przypadku ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych. Według niej ustawa wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(mon)