Przemysław Czarnek zlecił przegląd podręczników. "Są drobne uwagi"
Przemysław Czarnek, który rządzi w Ministerstwie Edukacji i Nauki, w lutym zlecił przegląd podręczników. Ten dotyczący książek uczących o Wiedzy o Społeczeństwie jest już gotowy. Są do nich "drobne uwagi".
W połowie lutego Przemysław Czarnek zlecił przegląd podręczników dotyczących m.in. języka polskiego, WOS-u i historii. Pierwszy z raportów, który omawia przegląd książek do Wiedzy o Społeczeństwie, ma być już gotowy.
Przemysław Czarnek i przegląd podręczników. Raport już gotowy
Jak informuje onet.pl, raport od kilku dni znajduje się już na biurko Przemysława Czarnka w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Chodzi o przegląd podręczników dla klas I-II szkół ponadpodstawowych.
Założenia raportu mają być przedstawione wkrótce na konferencji ministra edukacji i nauki. Jak nieoficjalnie donoszą osoby związane z resortem, raport zawiera jednak "drobne uwagi" co do niektórych podręczników.
Miażdżący sondaż WP. Andrzej Duda zaniepokojony? Rzecznik ucina dyskusję
Powodem są zastrzeżenia co do przekazywania wiedzy i pewnych określeń. - W dalszym ciągu pojawia się sformułowanie "nazistowskie obozy koncentracyjne", a powinno być "niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne". W podręcznikach powinna być precyzyjna nazwa, ale to są drobiazgi - mówi w rozmowie z Onetem źródło z kręgów Przemysława Czarnka.
Jak zapewnia, rewolucji w podręcznikach nie będzie. - Nie ma żadnych zmian rewolucyjnych ani światopoglądowych - podkreśla osoba znająca kulisy powstawania raportu.
Przegląd podręczników zakończony. Są "drobne uwagi"
W sprawie przeglądu podręczników w siedzibie Polskiej Izby Książki odbyło się w poniedziałek spotkanie z udziałem wydawców i ministra Przemysława Czarnka, który przedstawił firmom założenia raportu.
- Rzeczywiście dziś doszło do takiego spotkania. W planach są spotkania również z innymi wydawcami - przekazał Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego Przemysława Czarnka. Jak dodał, firmom przekazano "drobne uwagi" z prośbą, by uwzględnić je w kolejnych wydaniach podręczników.
Pierwsze spotkanie zespołu ekspertów ds. przeglądu podręczników odbyło się w połowie lutego. Pracom przewodził dr Robert Derewenda, historyk KUL i radny miejski PiS z Lublina.
Przegląd podręcznika Ministerstwo Edukacji i Nauki tłumaczyło potrzebą rewizji zawartej w nich treści. - Wiedza przekazywana uczniom ma być podawana nie w oderwaniu od tożsamości cywilizacyjnej Polaków, ale w kontekście kultury łacińskiej, bo w tej kulturze szczególnie pielęgnuje się wszelką naukę, poszukuje się mądrości - mówił w połowie lutego w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Radosław Brzózka.
Źródło: Onet.pl