Trwa ładowanie...

Przemysław Czarnek z koronawirusem. Jest reakcja premiera i prośba do prezydenta

Przemysław Czarnek jest kandydatem na ministra edukacji. W poniedziałek miał objąć nowy urząd, jednak poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że uroczystość zaprzysiężenia zostanie przełożona.

Przemysław Czarnek z koronawirusem. Co z zaprzysiężeniem?Przemysław Czarnek z koronawirusem. Co z zaprzysiężeniem?Źródło: PAP, fot: PAP/Wojtek Jargiło, Wojtek Jargi³o
dx1clbc

Po godzinie 12 pojawił się komunikat ze strony rządu. Piotr Mueller poinformował, że "prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne", po tym jak Przemysław Czarnek podał, że jest zakażony koronawirusem.

"Osoby, które miały bliski kontakt z zarażonym będą realizowały obowiązki wynikające z przepisów. Z tego powodu premier zwrócił się do prezydenta o zamianę terminu zaprzysiężenia" - dodał rzecznik rządu.

Przemysław Czarnek zakażony. Kiedy zaprzysiężenie?

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski, zaprzysiężenie nowych ministrów może zostać przesunięte na przyszły tydzień. Ale równie prawdopodobny jest scenariusz, w którym zaprzysiężenie odbędzie się już w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin - wtedy przysięgę przed prezydentem złożyłaby część ministrów (reszta - później). Trwa ustalanie, kto będzie zmuszony udać się na kwarantannę. Ta trwa minimum 10 dni. Z kolei Radio ZET podaje, że ceremonia zostanie przełożona na 90 proc. Obecnie władze PiS mają sprawdzać, kto kontaktował się z Przemysławem Czarnkiem.

Piotr Zgorzelski zakażony koronawirusem. Wicemarszałek: "Czuję się z tym kiepsko"

W rozmowie z Faktami TVN szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przyznał, że w ostatnich dniach widział posła Czanka.

dx1clbc

- W tej chwili powiatowy inspektor sanitarny kończy dochodzenie epidemiczne. Przedstawiona zostanie informacja, kogo należy objąć kwarantanną, a kogo nie. W tej chwili jesteśmy wszyscy w pracy i czekamy na decyzję sanepidu. Nie wiem, czy poddamy się testom, zależy to od decyzji inspektora - oświadczył Dworczyk. Dodał, że nie zaobserwował żadnych objawów.

Szef GIS Jarosław Pinkas w rozmowie z Faktami TVN powiedział z kolei, że rekomendował zmianę terminu zaprzysiężenia ministrów.

Przemysław Czarnek z koronawirusem. Co dalej?

Przed godziną 11 w poniedziałek Przemysław Czarnek poinformował, że potwierdzono u niego koronawirusa.

"Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy, nie chcąc narażać Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń. Czuję się dobrze" - oświadczył na Twitterze. Polityk jest kandydatem na ministra edukacji.

dx1clbc

Piotr Zgorzelski z koronawirusem. Dzień wcześniej był w telewizji. Wśród gości doradca prezydenta

Wirtualna Polska próbuje uzyskać komentarz ws. zaprzysiężenia. Wcześniej pytaliśmy rzecznika Kancelarii Prezydenta, czy dojdzie do ceremonii, po tym jak doradca Andrzeja Dudy Paweł Sałek miał kontakt z Piotrem Zgorzelskim (który również został zakażony koronawirusem).

- Nie ma powiązania jednego z drugim. Pana ministra Sałka nie będzie na powołaniu nowych ministrów - poinformował Błażej Spychalski. Na pytanie, czy Paweł Sałek miał od niedzieli kontakt z osobą z otoczenia prezydenta, rzecznik zaprzeczył.

Dopytywany o reżim sanitarny podczas uroczystości, Błażej Spychalski wytłumaczył, że uczestnikom będzie mierzona temperatura, zachowany zostanie dystans społeczny oraz używane będą maseczki i rękawiczki. - Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego są respektowane w pełni - zaznaczył Spychalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dx1clbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx1clbc
Więcej tematów