Przełom w medycynie. Rewolucyjne narzędzie
Sukces badaczy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill. Eksperci opracowali rewolucyjne narzędzie chirurgiczne.
Naukowcy stworzyli igłę robotyczną, która jest zdolna do bezpiecznego przemieszczania się w ludzkim organizmie. Narzędzie omija żywe tkanki, by dotrzeć do wyznaczonego celu. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Science Robotics" - informuje "Rzeczpospolita".
- Wykorzystując moc robotyki i sztucznej inteligencji, opracowaliśmy robota zdolnego do autonomicznego kierowania igłami do celów w żywej tkance z niespotykaną dotąd dokładnością i bezpieczeństwem dla pacjentów - wskazał główny badacz projektu, profesor na wydziale informatyki College of Arts and Sciences, Ron Alterovitz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nocny pościg za 18-latkiem. Za to co zrobił, grozi mu pięć lat więzienia
Rewolucyjne narzędzie
Narzędzie przeznaczone jest do wykonywania nieskomplikowanych zabiegów medycznych, w tym m.in. zastrzyków i pobierania krwi. Autonomiczne igły wykorzystują nowoczesne technologie, by zwiększyć swoją precyzję.
- Ta technologia pozwala nam dotrzeć do celów, których w innym przypadku nie moglibyśmy osiągnąć za pomocą standardowego lub nawet automatycznego bronchoskopu - podkreślił współautor artykułu w "Science Robotics", dr Jason Akulian ze Szkoły Medycznej UNC.
Naukowcy, by przeprowadzić badania z użyciem igły, zbudowali trójwymiarowe modele płuc, w tym dróg oddechowych, tętnic i wybranego celu.
Wykorzystali sztuczną inteligencję
Program oparty na sztucznej inteligencji wyznaczał igle trasę. Przemieszczała się ona do danego miejsca tak, by nie naruszyć kluczowych struktur, w tym m.in. naczyń krwionośnych.
Eksperci i lekarze zaznaczają, że rozwój igieł medycznych to duży postęp w zakresie opieki zdrowotnej. Narzędzie gwarantuje większą dokładność, bezpieczeństwo, a także komfort pacjenta.
Czytaj także:
Źródło: "Rzeczpospolita"/"Science Robotics"