Wojna w IzraeluNiebywały tupet Rosji. Jest głos ws. cywilów w Izraelu

Niebywały tupet Rosji. Jest głos ws. cywilów w Izraelu

Rosja sama rozpoczęła i prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, a cynicznie interweniuje w sprawie sytuacji w Izraelu. W piątek zaproponowała projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której wzywa się do humanitarnego zawieszenia broni i potępia przemoc wobec ludności cywilnej oraz wszelkie akty terroryzmu.

Ambasadror Rosji w USA
Ambasadror Rosji w USA
Źródło zdjęć: © Ambasador Rosji w USA | John Minchillo

"Projekt uchwały wzywa także do uwolnienia zakładników, dostępu do pomocy humanitarnej i bezpiecznej ewakuacji potrzebującej ludności cywilnej. Jak podali dyplomaci, tekst został przekazany 15-osobowej Radzie podczas posiedzenia za zamkniętymi drzwiami na temat konfliktu w piątek" - relacjonuje agencja Reutera.

Agencja, która otrzymała projekt dokumentu, zauważa, że odnosi się on do Izraela i Palestyńczyków, ale nie wymienia bezpośrednio Hamasu.

- Nie konsultowali się z nikim i nie wspomniano nawet o Hamasie, więc najwyraźniej nie mówią poważnie ani nie są powiązani z większością członków Rady - skomentował anonimowy dyplomata Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na pytanie, dlaczego Rosja nie mówi w rezolucji o Hamasie, ambasador Vasily Nebenzya odpowiedział, że propozycja jest rezolucją humanitarną. Dodał, że ​​Izrael ma prawo do obrony swojego terytorium, "ale codzienny ostrzał Gazy przez Izrael przypomina oblężenie Leningradu podczas II wojny światowej". "Powiedział także, że izraelski plan przeniesienia ponad miliona ludzi z północnej Gazy na południe przypomina utworzenie getta" - relacjonuje CNN.

"Te komentarze pojawiają się w czasie, gdy Rosja prowadzi bezwzględną kampanię wojenną przeciwko Ukrainie i jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości. Sprawa ta obejmuje między innymi zarzuty o atakowaniu ludności cywilnej" - podkreśla CNN.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa, aby zostać przyjęta, wymaga co najmniej dziewięciu głosów za i braku weta ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Rosji.

Czytaj także:

Źródło: Reuters, CNN

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie