Przełom w Małopolsce. Jest nowy marszałek województwa
Po serii porażek, Prawo i Sprawiedliwość na czwartkowej sesji zrezygnowało z wystawienia Łukasza Kmity na stanowisko marszałka województwa małopolskiego. Nowym kandydatem został Łukasz Smółka, który w głosowaniu uzyskał wymaganą większości. Jego wybór na marszałka kończy kilkutygodniowy pat w małopolskim sejmiku.
04.07.2024 | aktual.: 04.07.2024 20:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W głosowaniu wzięło udział wszystkich 39 radnych. Za Łukaszem Smółką zagłosowało 22 radnych, przeciwko było 17 radnych. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Łukasz Smółka już wcześniej był wymieniany wśród potencjalnych kandydatów na marszałka. - To człowiek dialogu i kompromisu - mówił o Smółce Rafał Stuglik, uzasadniając kandydaturę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Łukasz Smółka. Kim jest nowy marszałek Małopolski?
42-letni Łukasz Smółka w 2018 r. został wicemarszałkiem Małopolski.
W wyborach samorządowych w kwietniu 2024 był jedynką na liście PiS w okręgu nr 2, obejmującym powiaty krakowski, proszowicki, wielicki. Zdobył prawie 36 tys. głosów, czyli głosy prawie jednej piątej mieszkańców, którzy w tym regionie poszli do urn.
Małopolski PiS podzielony
Kmita, mimo większości PiS w sejmiku małopolskim, podczas pięciu poprzednich głosowań nie uzyskiwał większości głosów potrzebnych do objęcia urzędu marszałka. Aby przełamać pat, władze PiS na czwartkowej sesji zrezygnowały z kandydatury Kmity i zgłosiły Smółkę.
W związku z sytuacją w małopolskim sejmiku mówi się o podziale PiS w regionie. Według nieoficjalnych źródeł kandydaturze Kmity mieli się sprzeciwiać radni skupieni wokół Witolda Kozłowskiego, a szerzej wokół europoseł Beaty Szydło i posła Andrzeja Adamczyka.
Aby zdyscyplinować radnych, którzy mają być "buntownikami", władze centralne zawiesiły ich w prawach członków PiS. Łukasz Kmita został zaś przewodniczącym małopolskich struktury PiS, zajmując miejsce Andrzeja Adamczyka.
Gdyby radni do 9 lipca nie wybrali marszałka i zarządu województwa, to sejmik uległby rozwiązaniu, a premier musiałby zarządzić ponowne wybory do sejmiku małopolskiego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Porażka PiS w Małopolsce. "Teraz w totalnej rozsypce"
Źródło: WP Wiadomości/PAP