Trwa ładowanie...
d38v964

Przejście graniczne między Egiptem a Strefą Gazy otwarte na trzy dni

Egipt otworzył na trzy dni przejście graniczne Rafah do Strefy Gazy. Pozostaje ono ważną "bramą", przez którą docierają do Strefy niezbędne towary, odkąd w 2007 r. Izrael rozpoczął jej blokadę - podała lokalna palestyńska agencja prasowa Maan.

d38v964
d38v964

Wskutek niestabilnej sytuacji politycznej w Egipcie i obaw Kairu przed infiltracją ze strony islamskich ekstremistów władze egipskie tylko od czasu do czasu otwierają to przejście graniczne i utrzymują tam ścisłe kontrole.

Ograniczenia w legalnym ruchu granicznym stosowane przez władze Egiptu podyktowane są również napiętą sytuacją na półwyspie Synaj, gdzie wojsko egipskie prowadzi operacje przeciwko zbrojnym grupom radykalnych islamistów i przemytnikom korzystającym z tuneli wykopywanych nielegalnie pod granicą między Strefą Gazy a terytorium egipskim.

Tunele te, nieustannie zasypywane przez Egipcjan i ryte na nowo pod ziemią przez mieszkańców Strefy Gazy (jeden z najdłuższych, zasypanych na początku ub.r., miał ponad kilometr długości) zasilają Strefę w minimum najniezbędniejszych towarów.

W Strefie Gazy, jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów świata, na 367 kilometrach kwadratowych mieszka 1,6 miliona Palestyńczyków.

d38v964
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38v964
Więcej tematów