Trwa ładowanie...

Przejęcie tankowca w Iranie. "Załoga jest bezpieczna"

Irańczycy poinformowali, że załoga brytyjskiego tankowca Stena Impero jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu". Jednostka z 23-osobową załogą została przejęta przez irańską Gwardię Rewolucyjną.

Przejęcie tankowca w Iranie. "Załoga jest bezpieczna"Źródło: PAP/EPA
d3w9iw2

Według relacji brytyjskich mediów, tankowiec nagle zmienił kurs podczas przepływu przez cieśninę Ormuz. Skierował się w stronę irańskich wód terytorialnych. To wzbudziło podejrzenia władz w Londynie. Niedługo potem irańska telewizja poinformowała, że tankowiec został przejęty przez Gwardię Rewolucyjną.

Nie było kontaktu

Początkowo z załogą nie było kontaktu. Firma Stena Bulk, do której należy tankowiec, zapewniała, że załoga realizowała kurs prawidłowo i zgodnie ze wszystkimi zasadami nawigacji. Utrzymywała kontakt z rodziną marynarzy, ale od nich samych nie miała żadnych informacji.

Dopiero w niedzielę szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur przekazał, że załoga jest bezpieczna. - Wszyscy 23 członkowie załogi przebywający na statku w porcie Bandar Abbas są bezpieczni i w dobrym zdrowiu - poinformował w państwowej telewizji.

d3w9iw2

Polska apelowała

Wielka Brytania uznała przejęcie tankowca za wrogi akt. Potępiła działania Iranu i wyjaśnienia jego władz. Również Polska apelowała o "natychmiastowe wypuszczenie brytyjskiego okrętu". W specjalnym oświadczeniu MSZ uznało, że Iran nie ma prawa przejmować okrętu pod obcą banderą.

"W związku z ostatnimi incydentami dotyczącymi zajęcia i zatrzymania okrętów w Cieśninie Ormuz, Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu" - czytamy w komunikacie.

d3w9iw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w9iw2
Więcej tematów