Trwa ładowanie...

Przedszkola i żłobki zamknięte. Część dzieci wciąż może uczęszczać na zajęcia

Żłobki i przedszkola zamknięte do 9 kwietnia. Przemysław Czarnek podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Wciąż jednak duża część dzieci może uczęszczać na zajęcia do tych placówek.
Share
Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie ws. zamknięcia przedszkoli i żłobków
Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie ws. zamknięcia przedszkoli i żłobkówŹródło: EASTNEWS, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d74m2gb

Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, na mocy którego przedszkola zostają zamknięte na 2 tygodnie – do 9 kwietnia 2021 r.

"Wczoraj wieczorem podpisałem rozporządzenie, którym na dwa tygodnie zamykamy przedszkola, do których będą mogły uczęszczać wyłącznie dzieci osób ze służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wszystkie obostrzenia i wyłączenia w oświacie są do 9 kwietnia. Co dalej? Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności. Jeśli jako społeczeństwo ją wykażemy, to umożliwimy powrót dzieci do przedszkoli i szkół jeszcze w kwietniu" – napisał minister edukacji i nauki.

d74m2gb

Przedszkola i żłobki zamknięte. Czarnek podpisał rozporządzenie

W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że zostało ono przygotowane "mając na względzie potrzebę zahamowania rozwoju epidemii COVID-19 oraz z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju."

Przypomnijmy, że nowe obostrzenia, dotyczące również żłobków i przedszkoli, przedstawił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Placówki te mają zawiesić działalność od 27 marca. Są jednak wyjątki od tej reguły. Czyje dzieci będą mogły dalej uczęszczać na zajęcia w przedszkolu?

d74m2gb

Przedszkola i żłobki zamknięte. Które dzieci wciąż mogą do nich uczęszczać?

Wynika to z podpisanego przez Czarnka rozporządzenia, w którym m.in. czytamy:

"Dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego na wniosek rodziców dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, rodziców dzieci, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz rodziców dzieci, którzy realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, ma obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego, do których uczęszczają te dzieci" – taka definicja znalazła się w projekcie rozporządzenia, skierowanym do ogłoszenia.

Przedszkola i żłobki zamknięte. Kiedy ograniczenia wchodzą w życie?

"Od dnia 29 marca 2021 r. do dnia 11 kwietnia 2021 r. ograniczenie dotyczy również praktycznej nauki zawodu organizowanej przez szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe, co oznacza, że zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (także te realizowane w formach kursowych) odbywać się będą wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o ile wynika to z programu nauczania" – napisano z kolei w uzasadnieniu rozporządzenia.

d74m2gb

W tym samym przedziale czasowym ograniczeniem objęci będą także uczniowie "branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami w zakresie zajęć praktycznych realizowanych u pracodawców na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego".

"Oznacza to, że zgodnie z art.15f ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty (...) pracodawca zwalnia młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe z obowiązku świadczenia pracy" – czytamy.

W komunikacie zaproponowano, aby rozporządzenie weszło w życie 29 marca 2021 r.

Przemysław Czarnek rzucił możliwą datą powrotu do szkół. "To fantastyka Lema"

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl, Wiadomości WP, Twitter

Przeczytaj także:

Nowe obostrzenia ogłoszone. Jest decyzja ws. przedszkoli i żłobków

Całkowity lockdown w Polsce coraz bliżej? Żłobki i przedszkola pod lupą ekspertów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d74m2gb

Podziel się opinią

Share
d74m2gb
d74m2gb
Więcej tematów