Trwa ładowanie...

Przed szczytem NATO w Madrycie. Jeszcze jedna szansa dla Szwecji i Turcji

We wtorek rozpocznie się w Madrycie trzydniowy szczyt przywódców państw zjednoczonych w strukturach militarnych paktu Północnoatlantyckiego. Będzie on okazją do rozmów na temat dozbrojenia Ukrainy i budowy silniejszych struktur obronnych w państwach Europy i w rejonie Indo-Pacyfiku. Ważne rozmowy dotyczyć też będą sprawy tureckiego weta wobec przyjęcia do sojuszu dwóch nowych członków.

Priorytetem NATO pozostaje wzmocnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich. Sprawa ta  będzie tematem rozpoczynającego się we wtorek szczytu NATO w MadryciePriorytetem NATO pozostaje wzmocnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich. Sprawa ta będzie tematem rozpoczynającego się we wtorek szczytu NATO w MadrycieŹródło: Gettyimages, fot: 2022 Getty Images
d8cllku
d8cllku

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotka się z przywódcami Szwecji i Finlandii oraz NATO. Przedmiotem rozmów będą wnioski o członkostwo dwóch skandynawskich krajów w wojskowym pakcie i warunki stawiane przez Turcję, blokującą tę akcesję. Na wstąpienie w szeregi NATO Finlandii i Szwecji Turcja nie zgadza się i stawia warunki do spełnienia.

Powodem ich postawienia przez prezydenta Erdogana są zarzuty wspierania przez Skandynawów terroryzmu. Według Turcji, która ma w ten sposób realny wpływ na kroki NATO, ponieważ wszystkie decyzje w sojuszu mają być podejmowane jednogłośnie, fiński i szwedzki rząd patrzą przychylnie na kurdystańską partię Pracy, w Turcji uznaną za ugrupowanie terrorystyczne i zdelegalizowaną.

Teraz pojawia się szansa na jakieś ustalenia, które może zmienią twarde stanowisko Erdogana. Turecki przywódca, jak zapowiedział jego rzecznik Ibrahim Kalin, weźmie udział w rozmowach z przywódcami obu krajów nordyckich, a także z NATO.

d8cllku

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, premier Szwecji Magdalena Andersson i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg może zdołają przekonać Erdogana, by zweryfikował swoje żądania. Turcja prawdopodobnie chce swoim sprzeciwem osiągnąć własne cele i zmienić zdanie Finów i Szwedów w sprawie embarga na broń w Ankarze.

Przed szczytem NATO w Madrycie. Jeszcze jedna szansa dla Szwecji i Turcji

Jak podaje portal eworld, negocjacje już doszły do pewnego punktu. Skandynawowie nie będą chcieli pójść na dalekie ustępstwa i spełnić posłusznie tureckich warunków, bo nie zgadzają się z zarzutami.

Soner Cagaptay, analityk ds. Turcji w think tanku Washington Institute, nie jest dobrej myśli, co do ewentualnego porozumienia. Twierdzi, że szansa na rozwiązanie tego problemu w Madrycie jest "prawie zerowa".

Sprawa członkostwa Szwecji i Finlandii nie jest jedynym tematem, jaki zaprzątać ma uczestników szczytu w Madrycie. Przywódcy państw należących do NATO mają się zająć także deklaracjami kolejnych dostaw pomocy wojskowej dla walczącej Ukrainy i rozmawiać o zwiększeniu wspólnych wydatków na obronę i umieszczeniu większej liczby żołnierzy w regionie bałtyckim.

Niemcy już zapowiedzieli wysłanie wojsk na Litwę, Wielka Brytania ma zrobić to samo w przypadku Estonii, a Łotwa oczekuje, że Kanada pójdzie tą samą drogą. Wzmocnienie obrony w Europie Wschodniej zadeklarował Jens Stoltenberg. - Nigdy nie udostępniamy szczegółów planów operacyjnych. Ale mogę was zapewnić, że przez dziesięciolecia byliśmy w stanie chronić kraje graniczące z Rosją, dostosowując naszą obecność zgodnie z oceną stopnia zagrożenia. Robiliśmy to już wcześniej i zrobimy to ponownie - powiedział w rozmowie z "Financial Times".

d8cllku

Oczekuje się, także, że przywódcy Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej wezmą udział w części madryckiego szczytu. Te rozmowy dotyczyć będą rozbudowy strategii USA i obecności wojsk sojuszu w zachodnim regionie Indo-Pacyfiku w celu przeciwdziałania chińskim zbrojeniom.

Przedterminowe wybory przed wakacjami? Siemoniak odpowiada na doniesienia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8cllku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8cllku
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj