Trwa ładowanie...

Przed majówką mogą zamknąć lasy w Warszawie. "Czekamy na drugi pomiar ściółki"

Majówka 2020 bez spaceru do lasu - taki scenariusz jest możliwy, jeżeli w środę nie zmieni się wilgotność ściółki. - Na razie wstrzymujemy się z podjęciem decyzji. Jest szansa, że pojawią się opady - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektorka Lasów Miejskich w Warszawie.

Share
Przed majówką mogą zamknąć lasy w Warszawie. "Czekamy na drugi pomiar ściółki"
Źródło: IMGW
d8hf1ps

Majówka 2020 bez spaceru do lasu - taki scenariusz jest możliwy, jeżeli w środę nie zmieni się wilgotność ściółki.

Suma opadów w Warszawie od początku kwietnia to 0,4 mm. - To dwie szklanki wody na metr kwadratowy powierzchni. Tyle spadło deszczu w tym miesiącu w Warszawie. Norma za kwiecień wynosi 33,9 mm. Oznacza to, że w tym miesiącu spadł 1 proc. opadów. - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak tłumaczy, na początku marca było trochę lepiej. Ale okres bez deszczu - z wyjątkiem pojedynczych opadów - trwa już od połowy poprzedniego miesiąca.

d8hf1ps

Dwa miesiące deszczu aby nadrobić straty

Poziom wody w Wiśle cały czas spada. Powodem jest zima bez śniegu i sucha wiosna. Pomiar Wisły we wtorek wskazał na 46 cm. - W najbliższych dniach utrzyma się na podobnym poziomie. Lekki wzrost zaobserwujemy za około 10 dni. Ale będzie to kilka centymetrów - podkreśla Walijewski. Dla porównania - najniższy poziom Wisły został odnotowany w sierpniu 2015 roku i wynosił 26 cm.

Deficyt opadów od 1 stycznia 209 roku to około dwa miesiące. - Deszcz musiałby padać ciągiem przez dwa miesiące, abyśmy nadrobili straty - zaznacza Walijewski.

"Zakaz wstępu do lasów powinien być już wprowadzony"

W lasach w Polsce od niecałego miesiąca utrzymuje się trzeci stopień zagrożenia przeciwpożarowego. - Od początku roku przekroczyliśmy 4 tysiące pożarów lasów i 30 tys. traw, łąk i nieużytków rolnych - mówi rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski - Od kilku tygodni mamy od 120 do 180 pożarów na dobę - dodaje.

Zobacz też: Susza. Kołodziejczak pokazał ziemię, sucha jak popiół

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie szczególnych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasu, obowiązek wprowadzenia zakazu wstępu do lasu pojawia się wtedy, kiedy wilgotność ściółki mierzonej o poranku przez pięć dni utrzymuje się poniżej 10 proc. - Środa to piąty dzień z rzędu, w którym wilgotność ściółki jest niższa niż 10 proc. O 9 rano wynosiła 9,3 proc. Zakaz powinien zostać wprowadzony. Ale jest szansa, że pojawią się opady, kontaktujemy się nadleśnictwami i wstrzymujemy się na razie z podjęciem takiej decyzji - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektorka Lasów Miejskich w Warszawie.

d8hf1ps

Wilgotność ściółki mierzona jest dwa razy na dobę - o godz. 9 rano i 13. Lasy Miejskie czekają na drugi pomiar.

Jeżeli zakaz wejścia do lasów zostanie wprowadzony, będzie obowiązywał do odwołania. - Aż do czasu, kiedy nie minie niebezpieczeństwo pożarowe - mówi Gackowska.

Majówka 2020. Potrzebujemy częstych opadów deszczu

IMGW przedstawił prognozę pogody na majówkę 2020. Według meteorologów państwowego instytutu od 1 do 3 maja pojawi się deszcz. W weekend majowy temperatura sięgnie 18 stopni.

Według prognoz w środę w Warszawie spadnie do 5 mm deszczu. - A nieco więcej na południu województwa Mazowieckiego. Pojawią się też burze, które potrwają do nocy. W czwartek opady będą już przelotne - mówi Grzegorz Walijewski - Jest szansa, że w piątek spadnie 15 mm deszczu - dodaje. Ale tłumaczy, że taki opad nie wpłynie znacząco na poziom wody w Wiśle.

d8hf1ps

- Potrzebne są teraz częste opady na całym obszarze kraju, które niekoniecznie będą intensywne. Kiedy deszcz pada długo, ale w mniejszych ilościach, powoli wsiąka w glebę i poprawia jej wilgotność. Nie spływa do rzeki po przesuszonej warstwie gleby - mówi Walijewski.

Wirtualna Polska rusza z akcją #NieLejWody. Wszystko, co musisz wiedzieć o skutkach suszy w Polsce znajdziesz na naszej grupie na Facebooku. Aktualne wydarzenia, najnowsze informacje, wymiana wiedzy, wskazówek jak można pomóc czy gdzie pomocy szukać. Kliknij, by dołączyć

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8hf1ps

Podziel się opinią

Share
d8hf1ps
d8hf1ps
Więcej tematów