Trwa ładowanie...
d4bdmvc

Przed majówką mogą zamknąć lasy w Warszawie. "Czekamy na drugi pomiar ściółki"

Majówka 2020 bez spaceru do lasu - taki scenariusz jest możliwy, jeżeli w środę nie zmieni się wilgotność ściółki. - Na razie wstrzymujemy się z podjęciem decyzji. Jest szansa, że pojawią się opady - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektorka Lasów Miejskich w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Majówka 2020. Zakaz wstępu do lasu zostanie przywrócony, jeżeli wilgotność ściółki się nie zmieni
Majówka 2020. Zakaz wstępu do lasu zostanie przywrócony, jeżeli wilgotność ściółki się nie zmieni (IMGW)
d4bdmvc

Majówka 2020 bez spaceru do lasu - taki scenariusz jest możliwy, jeżeli w środę nie zmieni się wilgotność ściółki.

Suma opadów w Warszawie od początku kwietnia to 0,4 mm. - To dwie szklanki wody na metr kwadratowy powierzchni. Tyle spadło deszczu w tym miesiącu w Warszawie. Norma za kwiecień wynosi 33,9 mm. Oznacza to, że w tym miesiącu spadł 1 proc. opadów. - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak tłumaczy, na początku marca było trochę lepiej. Ale okres bez deszczu - z wyjątkiem pojedynczych opadów - trwa już od połowy poprzedniego miesiąca.

Dwa miesiące deszczu aby nadrobić straty

Poziom wody w Wiśle cały czas spada. Powodem jest zima bez śniegu i sucha wiosna. Pomiar Wisły we wtorek wskazał na 46 cm. - W najbliższych dniach utrzyma się na podobnym poziomie. Lekki wzrost zaobserwujemy za około 10 dni. Ale będzie to kilka centymetrów - podkreśla Walijewski. Dla porównania - najniższy poziom Wisły został odnotowany w sierpniu 2015 roku i wynosił 26 cm.

d4bdmvc

Deficyt opadów od 1 stycznia 209 roku to około dwa miesiące. - Deszcz musiałby padać ciągiem przez dwa miesiące, abyśmy nadrobili straty - zaznacza Walijewski.

"Zakaz wstępu do lasów powinien być już wprowadzony"

W lasach w Polsce od niecałego miesiąca utrzymuje się trzeci stopień zagrożenia przeciwpożarowego. - Od początku roku przekroczyliśmy 4 tysiące pożarów lasów i 30 tys. traw, łąk i nieużytków rolnych - mówi rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski - Od kilku tygodni mamy od 120 do 180 pożarów na dobę - dodaje.

Zobacz też: Susza. Kołodziejczak pokazał ziemię, sucha jak popiół

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie szczególnych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasu, obowiązek wprowadzenia zakazu wstępu do lasu pojawia się wtedy, kiedy wilgotność ściółki mierzonej o poranku przez pięć dni utrzymuje się poniżej 10 proc. - Środa to piąty dzień z rzędu, w którym wilgotność ściółki jest niższa niż 10 proc. O 9 rano wynosiła 9,3 proc. Zakaz powinien zostać wprowadzony. Ale jest szansa, że pojawią się opady, kontaktujemy się nadleśnictwami i wstrzymujemy się na razie z podjęciem takiej decyzji - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektorka Lasów Miejskich w Warszawie.

d4bdmvc

Wilgotność ściółki mierzona jest dwa razy na dobę - o godz. 9 rano i 13. Lasy Miejskie czekają na drugi pomiar.

Jeżeli zakaz wejścia do lasów zostanie wprowadzony, będzie obowiązywał do odwołania. - Aż do czasu, kiedy nie minie niebezpieczeństwo pożarowe - mówi Gackowska.

Majówka 2020. Potrzebujemy częstych opadów deszczu

IMGW przedstawił prognozę pogody na majówkę 2020. Według meteorologów państwowego instytutu od 1 do 3 maja pojawi się deszcz. W weekend majowy temperatura sięgnie 18 stopni.

d4bdmvc

Według prognoz w środę w Warszawie spadnie do 5 mm deszczu. - A nieco więcej na południu województwa Mazowieckiego. Pojawią się też burze, które potrwają do nocy. W czwartek opady będą już przelotne - mówi Grzegorz Walijewski - Jest szansa, że w piątek spadnie 15 mm deszczu - dodaje. Ale tłumaczy, że taki opad nie wpłynie znacząco na poziom wody w Wiśle.

- Potrzebne są teraz częste opady na całym obszarze kraju, które niekoniecznie będą intensywne. Kiedy deszcz pada długo, ale w mniejszych ilościach, powoli wsiąka w glebę i poprawia jej wilgotność. Nie spływa do rzeki po przesuszonej warstwie gleby - mówi Walijewski.

Wirtualna Polska rusza z akcją #NieLejWody. Wszystko, co musisz wiedzieć o skutkach suszy w Polsce znajdziesz na naszej grupie na Facebooku. Aktualne wydarzenia, najnowsze informacje, wymiana wiedzy, wskazówek jak można pomóc czy gdzie pomocy szukać. Kliknij, by dołączyć

Czytaj też: Koronawirus. Raport z frontu, dzień dziewiętnasty. "Zaraziłam się podczas dyżuru w szpitalu, a szpital zapomniał o moim istnieniu"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bdmvc

Podziel się opinią

Share

d4bdmvc

d4bdmvc
Więcej tematów