Trwa ładowanie...

Jaka będzie pogoda w weekend majowy? Nadchodzi niż Zlatina, a wraz z nim stada deszczowych chmur

IMGW przedstawił prognozę pogody na majówkę 2020. Według meteorologów państwowego instytutu dni od 1 do 3 maja upłyną pod znakiem chmur, deszczu oraz chłodu. Od strony Niemiec nadciągnie niż Zlatina, który przyniesie wyczekiwane od dawna większe opady.

Jaka będzie pogoda w weekend majowy? Nadchodzi niż Zlatina, a wraz z nim stada deszczowych chmurŹródło: Windy.com, fot: wp.pl
d2ygahc

Można już mówić o klątwie długiego weekendu. Podobnie było w 2019 roku. Fala kwietniowych upałów i słonecznej pogody kończyła się dokładnie w momencie, kiedy Polacy zaczynali rozmyślać o grillowaniu.

Według prognoz IMGW majówka 2020 będzie chłodna i deszczowa. To zasługa niżu, który uformował się nad Morzem Północnym. - W trakcie długiego weekendu centrum tego niżu będzie się przemieszczać z Niemiec, skrajem południowego Bałtyku, w kierunku Litwy. Towarzyszące mu fronty atmosferyczne zapewnią stałe opady deszczu. Szczególnie w północnej i wschodniej Polsce - mówi WP Kamil Walczak, synoptyk IMGW.

Niemcy nazwali ten niż "Zlatina". Nazwę tę zastrzegła i wykupiła przez serwis pogodowy berlińskiego instytutu meteorologii producentka biżuterii z Brandenburgii. W obliczu narastającej suszy Europa czeka na nadejście deszczów i wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku. W Genewie odnotowano niezwykłą serię 43 dni bez deszczu (od 13 marca do 24 kwietnia). Tym samym padł rekord liczący 124 lata, podała szwajcarska służba meteo.

d2ygahc

W Polsce pierwsze opady deszczu związane z nadejściem wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku mają pojawić się w środę 29 kwietnia.

Pogodna na majówkę 2020. Trzy dni z deszczem

1 maja
- Praktycznie w całym kraju będzie pochmurno i z opadami deszczu. Najwięcej na północy i wschodzie kraju, gdzie spodziewamy się, że spadnie około 10 litrów deszczu na metr kwadratowy - prognozuje Kamil Walczak z IMGW. Temperatury w najcieplejszym momencie dnia wyniosą do 11 stopni C w północnej Polsce, do około 19 na Górnym Śląsku i Małopolsce.

2 maja
To według prognozy IMGW kolejny dzień z przewagą chmur i opadami nad Polską. Na północy i południowym wschodzie można się spodziewać do 5 litrów opadu na metr powierzchni. Temperatury wyniosą od 13 do 19 stopni C. W nocy spadną do 3-4 stopni C na północy i 9 stopni C na południu Polski. W tym regionie deszcz będzie padał również w nocy.

d2ygahc

3 maja
Opady deszczu przeważać będą na południu Polski, najwięcej w górach (do 10 litrów na metr kw.). W całym kraju będzie chłodniej. Od 10 stopni C. na północy do 16 na południu kraju.

Zapowiadane deszcze tylko w niewielkim stopniu poprawią sytuację rolników. Według oceny IMGW, aby oddalić problem suszy, opady powinny występować codziennie w wielu miejscach. Ich deficyt wynosi nawet trzy miesiące. Długoterminowa prognoza, powstała w trakcie skąpej w śnieg zimy, zakłada że w nadchodzących miesiącach doświadczymy w Polsce jednej z największych susz od 50 lat.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ygahc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ygahc
Więcej tematów