Trwa ładowanie...

Niepokojące słowa Putina. Mówił tak samo przed atakiem na Ukrainę

Wypowiedzi Władimira Putina o jego niechęci do walki z NATO są bardzo podobne do tych sprzed inwazji na Ukrainę - wskazuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Eksperci podkreślili, że rosyjski dyktator od wielu lat dąży do ograniczenia i osłabienia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przeanalizowali słowa Putina. Niepokojąca diagnozaPrzeanalizowali słowa Putina. Niepokojąca diagnozaŹródło: PAP, fot: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL
d3pittz
d3pittz

Eksperci z ISW przeanalizowali wywiad Władimira Putina z 17 grudnia dla rosyjskiej telewizji państwowej "Russia 1", w którym groził on Finlandii i jednocześnie zapewniał, że Federacja Rosyjska nie ma zamiaru udać się na wojnę z NATO.

"Zapewnienia Putina o jego pokojowych zamiarach wobec NATO wydają się puste w kontekście gróźb, jakie razem z kremlowskimi ekspertami rzucali ostatnio państwom członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oceniono w najnowszym raporcie.

Jak wskazano, słowa wypowiadane w ostatnim czasie przez prezydenta Rosji, że nie jest on zainteresowany atakiem na NATO, bardzo przypominają upieranie się Kremla na przełomie 2021 i 2022 roku - w tym w przededniu 24 lutego - że Rosja nie ma zamiaru atakować Ukrainy.

d3pittz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Polacy oburzeni cenami chleba. "To jest tragedia"

"Wywiad ten był prawdopodobnie celową próbą wzmocnienia wysiłków Kremla mających na celu przedstawienie rosyjskiego zagrożenia militarnego dla NATO jako wyimaginowanego i sztucznego" - podkreślił Instytut Studiów nad Wojną. W analizie przypomniano, że Putin od dwudziestu lat dąży do ograniczenia i osłabienia NATO oraz nieustannie domaga się zmian w Sojuszu.

ISW: Putin nie ustaje w żądaniach kapitulacji Ukrainy

We wcześniejszej analizie ISW zauważył, że podczas dorocznej telekonferencji z udziałem obywateli Władimir Putin podtrzymał swoją retorykę dotyczącą żądania całkowitej kapitulacji Ukrainy, a w domyśle - Zachodu.

d3pittz

Amerykańscy eksperci przekazali, że rosyjski przywódca wykorzystał tę okazję do kolejnego omówienia celów Kremla w Ukrainie, lecz nie zaproponował konkretnych rozwiązań, pozwalających na osiągnięcie zwycięstwa. W opracowaniu zwrócono uwagę na fakt, że Putin poświęcił wojnie bardzo dużo czasu, podkreślając rzekome sukcesy wojsk rosyjskich w obwodzie zaporoskim i zmniejszenie zachodniej pomocy dla Ukrainy. Po raz kolejny mówił też o konieczności "demilitaryzacji" Ukrainy oraz zmuszeniu NATO do odstąpienia od planów rozszerzenia tego sojuszu.

Putin powtórzył, że nie jest chętny do negocjacji z Ukrainą i stwierdził, że pokój nastąpi jedynie wtedy, gdy Rosja osiągnie swoje cele na własnych warunkach - napisali analitycy ISW.

d3pittz

Przeczytaj również:

Źródło: ISW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pittz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3pittz
Więcej tematów