Prymas Polski Wojciech Polak: Zgłoszono 5 przypadków zatajania pedofilii przez biskupów
Arcybiskup Wojciech Polak potwierdził wpłynięcie pięciu skarg na biskupów, związanych z ukrywaniem spraw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. - Przekazałem zgłoszenie odpowiedniemu metropolicie, który zajmie się tą sprawą — mówił Polak.
Prymas Polski Wojciech Polak od tego roku pełni funkcję delegata Komisji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. - Od czasu wydania papieskiego motu proprio, na moje ręce, jako delegata, wpłynęło pięć skarg na biskupów, którzy mi nie podlegają. Dlatego przekazałem je odpowiedniemu metropolicie, informując równocześnie osobę zgłaszającą, kto zgodnie z papieskim prawem zajmie się tą sprawą. Natomiast do mnie jako metropolity gnieźnieńskiego nie wpłynęła dotąd żadna tego typu skarga na podległego mi biskupa bydgoskiego i włocławskiego - powiedział arcybiskup w rozmowie z portalem Interia.
"Nie mam szczegółowej wiedzy"
Arcybiskup był dopytywany także o zarzuty pod adresem biskupa Jana Tyrawy w związku ze sprawą byłego księdza Pawła Kani. Sprawa została nagłośniona w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", jednak prymas Wojciech Polak odpowiedział, że nikt dotąd nie złożył skargi na biskupa bydgoskiego.
- Przypadek Kani nie tyle dotyczy Bydgoszczy, co Wrocławia, gdzie jeszcze jako ksiądz podlegał on metropolicie wrocławskiemu. Ten właśnie metropolita jest kompetentny do podjęcia stosownych działań wskazanych przez wspomniane wcześniej papieskie motu proprio. Ponieważ ta sprawa jego dotyczy, przejąłby ją wówczas najstarszy święceniami biskup tej metropolii. Tak mówią papieskie przepisy - mówił prymas.
Na pytanie o efekty dochodzeń w sprawach biskupów, którzy zatajali przypadki pedofilii wśród duchownych, arcybiskup Polak podkreślił, że nie ma na ten temat szczegółowej wiedzy odnośnie całej Polski.
Jak działa procedura zgłaszania pedofilii?
Arcybiskup Wojciech Polak mówił także o tym jak, według papieskich przepisów, przebiega proces wyjaśniania przypadków pedofilii w Kościele. - Po zgłoszeniu do Stolicy Apostolskiej, otrzymywane są konkretne wytyczne. Metropolita ma sprawę zbadać i wyniki dochodzenia przedstawić Watykanowi. Prowadzenie tego procesu jest pod ścisłym nadzorem Kongregacji Nauki Wiary i dalsze działanie zależne jest od instrukcji Stolicy Apostolskiej. Gdy upłynie trochę czasu, na pewno będziemy o tym rozmawiać z arcybiskupami - mówił metropolita gnieźnieński.
Biskupi mogą być dymisjonowani
Zgodnie z wydanym w 2016 roku przez papieża Franciszka listem, biskupi w określonych sytuacjach mogą być usunięci z urzędu. Dzieje się tak, kiedy hierarcha kościelny dopuści się zaniedbań w przypadkach nadużyć seksualnych wobec nieletnich oraz niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Dokument mówi też, że w takich sprawach do zdymisjonowania biskupa wystarczy "poważny brak sumienności".
7 maja papież Franciszek wydał dekret pt. "Wy jesteście światłem świata". Biskup Rzymu zalecił wszystkim diecezjom uruchomienie w ciągu roku łatwo dostępnego systemu przyjmowania zgłoszeń o nadużyciach.
Źródło: Interia.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl