Trwa ładowanie...
d1saw9l

Komisja ds. pedofilii w Kościele? Prymas Polski zabrał głos

"Jeśli taka komisja powstanie, będziemy się zastanawiać, jak z nią współpracować" - zapewnił prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony małoletnich, pytany o plany utworzenia państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii. Jak podkreślił, "ma obawy, czy taka komisja nie zostałaby upolityczniona".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Wojciech Polak udzielił wywiadu jednemu z portali
Abp Wojciech Polak udzielił wywiadu jednemu z portali (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d1saw9l

Słowa abp Polaka padły w rozmowie z portalem interia.pl. - Papież Franciszek dał nam w swoim najnowszym motu proprio narzędzia do sprawdzania, czy procesy kanoniczne są dobrze prowadzone. W tym pokładam nadzieję na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości - zaznaczył.

Pytany, czy możliwe jest, żeby taka komisja uzyskała uprawnienia do wglądu w kościelne archiwa, odparł: "Komisja musiałaby postępować zgodnie z prawem polskim, ale jeśli miałaby zająć się sprawami Kościoła, powinna też znać i szanować normy prawa kanonicznego".

"Przypominam, że zgodnie z konstytucją i konkordatem w relacjach państwo-Kościół obowiązuje podwójna zasada: autonomii i współpracy. Na dzień dzisiejszy akta związane z procesami kanonicznymi zarezerwowanymi Stolicy Apostolskiej podlegają sekretowi papieskiemu, więc komisja musiałaby zwrócić się do Watykanu o zgodę i ją uzyskać. Bez takiego upoważnienia żaden polski biskup nie mógłby wydać komisji dokumentów procesowych w tych sprawach" - wyjaśnił prymas Polski.

d1saw9l

Zobacz także: Arcybiskup o filmie Sekielskiego. Reakcja Scheuring-Wielgus

Arcybiskup pytany był również o przyjazd drugiego sekretarza w Kongregacji Nauki Wiary abp Charlesa Scicluny na najbliższe Zebranie Plenarne Episkopatu. Duchowny od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele.

W mediach pojawiły się spekulacje, że abp Scicluna przyjedzie, aby rozliczyć biskupów z zaniedbań w reagowaniu na zgłaszane przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

d1saw9l

- Nie mamy z jego strony sygnałów, że przyjeżdża w celu rozliczenia. W czwartek arcybiskupa Sciclunę na audiencji w Watykanie przyjął papież Franciszek. Nie wiem, czy rozmawiali też o tym, że abp Scicluna jedzie do Polski, o sytuacji, która jest w Polsce, o tym, w jakim celu do nas przyjeżdża. Ani papież Franciszek, ani arcybiskup Scicluna do tej pory nie informowali nas o innym celu wizyty niż formacja biskupów oraz delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży - powiedział abp Polak.

Raport i oświadczenie

Przypomnijmy, w połowie marca Episkopat zaprezentował raport dotyczący przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Z opracowania wynika, że od 1990 r. Kościół otrzymał 382 zgłoszenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich. 198 z nich dotyczyło osób poniżej 15 lat.

Na początku kwietnia prymas Polski publicznie przeprosił wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży archidiecezji gnieźnieńskiej.

d1saw9l

Przeczytaj również: Niemiecka prasa: prymas Wojciech Polak kontra Jarosław Kaczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1saw9l

Podziel się opinią

Share
d1saw9l
d1saw9l
Więcej tematów