Trwa ładowanie...

Komisja ds. pedofilii w Kościele? Prymas Polski zabrał głos

"Jeśli taka komisja powstanie, będziemy się zastanawiać, jak z nią współpracować" - zapewnił prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony małoletnich, pytany o plany utworzenia państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii. Jak podkreślił, "ma obawy, czy taka komisja nie zostałaby upolityczniona".

Share
Komisja ds. pedofilii w Kościele? Prymas Polski zabrał głos
Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d36fbik

Słowa abp Polaka padły w rozmowie z portalem interia.pl. - Papież Franciszek dał nam w swoim najnowszym motu proprio narzędzia do sprawdzania, czy procesy kanoniczne są dobrze prowadzone. W tym pokładam nadzieję na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości - zaznaczył.

Pytany, czy możliwe jest, żeby taka komisja uzyskała uprawnienia do wglądu w kościelne archiwa, odparł: "Komisja musiałaby postępować zgodnie z prawem polskim, ale jeśli miałaby zająć się sprawami Kościoła, powinna też znać i szanować normy prawa kanonicznego".

"Przypominam, że zgodnie z konstytucją i konkordatem w relacjach państwo-Kościół obowiązuje podwójna zasada: autonomii i współpracy. Na dzień dzisiejszy akta związane z procesami kanonicznymi zarezerwowanymi Stolicy Apostolskiej podlegają sekretowi papieskiemu, więc komisja musiałaby zwrócić się do Watykanu o zgodę i ją uzyskać. Bez takiego upoważnienia żaden polski biskup nie mógłby wydać komisji dokumentów procesowych w tych sprawach" - wyjaśnił prymas Polski.

Zobacz także: Arcybiskup o filmie Sekielskiego. Reakcja Scheuring-Wielgus

Arcybiskup pytany był również o przyjazd drugiego sekretarza w Kongregacji Nauki Wiary abp Charlesa Scicluny na najbliższe Zebranie Plenarne Episkopatu. Duchowny od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele.

d36fbik

W mediach pojawiły się spekulacje, że abp Scicluna przyjedzie, aby rozliczyć biskupów z zaniedbań w reagowaniu na zgłaszane przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

- Nie mamy z jego strony sygnałów, że przyjeżdża w celu rozliczenia. W czwartek arcybiskupa Sciclunę na audiencji w Watykanie przyjął papież Franciszek. Nie wiem, czy rozmawiali też o tym, że abp Scicluna jedzie do Polski, o sytuacji, która jest w Polsce, o tym, w jakim celu do nas przyjeżdża. Ani papież Franciszek, ani arcybiskup Scicluna do tej pory nie informowali nas o innym celu wizyty niż formacja biskupów oraz delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży - powiedział abp Polak.

Raport i oświadczenie

Przypomnijmy, w połowie marca Episkopat zaprezentował raport dotyczący przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Z opracowania wynika, że od 1990 r. Kościół otrzymał 382 zgłoszenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich. 198 z nich dotyczyło osób poniżej 15 lat.

Na początku kwietnia prymas Polski publicznie przeprosił wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży archidiecezji gnieźnieńskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d36fbik

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36fbik
d36fbik
Więcej tematów