Trwa ładowanie...

Prymas Polski: "Nie może być zgody, by naruszać to, co nienaruszalne"

Prymas Polski abp Wojciech Polak w specjalnym oświadczeniu odniósł się do sprofanowania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. "Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów. Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte" - pisze duchowny.

Share
Prymas Polski: "Nie może być zgody, by naruszać to, co nienaruszalne"
Źródło: PAP, Fot: Paweł Jaskółka
d2q7j78

Sprawa profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku od kilku dni rozgrzewa krajowe i światowe media. Przypomnijmy: nad głową Maryi i dzieciątka dorysowano tęczową aureolę. Takie obrazy zawieszono m.in. w miejskich toaletach czy koszach na śmieci wokół kościoła św. Dominika w Płocku.

Sprawę skomentował w środę abp Wojciech Polak. Prymas przyznał, że "nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych jest nienaruszalne".

d2q7j78

- Żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa - przyznał Prymas Polski.

Zobacz także: Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem

Duchowny dodał, że Matka Boska od wieków "była i powinna pozostać znakiem jedności i miłości nawet wówczas, gdy wartości te wynikają nie tylko z pobudek religijnych, ale są wyrazem szacunku dla drugiego człowieka".

d2q7j78

Kłótnia o kontrowersyjną grafikę

Portret Maryi z tęczową aureolą była reakcją wobec aranżacji Grobu Pańskiego podczas Wielkanocy, gdzie krzyż był otoczony "grzechami" m.in. "LGBT" czy "gender", co prowadziło do kłótni między proboszczem i protestującymi.

W sprawę zaangażował się m.in. Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. "Dokonano profanacji świętego od wieków, dla wszystkich pokoleń Polaków, wizerunku. Z urzędu zajmie się tym Policja. Nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych 'happeningów' na tego typu kulturowe barbarzyństwo" - pisał na Twitterze polityk Prawa i Sprawiedliwości.

W poniedziałek nad ranem funkcjonariusze zatrzymali 51-letnią aktywistkę Obywateli RP Elżbietę Podleśną, podejrzaną o profanację wizerunku Maryi. Policja zabezpieczyła w jej warszawskim mieszkaniu kilkadziesiąt obrazków z wizerunkiem Matki Boskiej z tęczową aureolą. Kobieta po przewiezieniu na komendę nie przyznała się do winy oraz odmówiła składania zeznań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q7j78

Podziel się opinią

Share
d2q7j78
d2q7j78
Więcej tematów